Wiki Grepolis TR sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
164. satır: 164. satır:
 
==İmparatorluğunuzu Kurmak==
 
==İmparatorluğunuzu Kurmak==
  
Başka şehirler ele geçirmek veya kurmak orijinal şehrinizi daha da geliştirir. Hiç bir şehir tek başına güçlü olamaz. Büyük bir Helenistik imparatorluk kurmak istiyorsanız başka şehirler - özellikle başka adalardaki şehirleri- ele geçirmelisiniz. Sıradaki bölümlerde diğer şehirleri nasıl fethedip, imparatorluğunuza dahil edeceğinizi okuyacaksınız.
+
Başka şehirler ele geçirmek veya kurmak orijinal şehrinizi daha da geliştirir. Hiç bir şehir tek başına güçlü olamaz. Büyük bir Helenistik imparatorluk kurmak istiyorsanız başka şehirler - özellikle başka adalardaki şehirleri- ele geçirmelisiniz. Bu bölümlerde diğer şehirleri nasıl fethedip, imparatorluğunuza dahil edeceğinizi okuyacaksınız.
  
 
===Kültürel Değer===
 
===Kültürel Değer===
  
In order to be able conquer other cities permanently, one must have a high cultural value in his/her own city. This makes it easier for the inhabitants of the conquered city to accept your domination. That is perhaps also the historic reason why Sparta never reached the size and attractive force of Athens.   
+
Diğer şehirleri kalıcı olarak ele geçirmek için kendi şehrinizde yüksek kültürel değere sahip olmalısınız. Böylece fethettiğiniz şehirdeki vatandaşlar egemenliğinizi daha kolay kabul ederler. Belki de bu yüzden tarihte Spartalılar hiç bir zaman Atinalıların sahip olduğu büyüklüğe ve saldırı gücüne sahip olamamışlardır.   
  
The cultural level of a city can be found by clicking on the Agora building. It will indicate how many other Polis the city can influence.
+
Şehrin kültürel seviyesi Agora'da arttırılabilir. Bu, şehrinizin kaç tane şehri etkileyebileceğini belirler.
  
There are four different events that raise the cultural value of a city: "Theater plays", "Olympic games", "Victory procession" and "City festival". They also have various requirements, most of which include having your academy developed to its highest level(level 30). Each event also has a certain amount of time that it take. Some of the events take up to five days. As additional requirements City festivals and Theater plays require a certain amount of resources for each event. While Olympic games require a donation of 50 Gold. (Gold can be obtained either by acquiring a premium account or recruiting people.) For a Victory procession 300 enemy units need to be eliminated.
+
Şehrinizin kültürel değerini arttırabilmek için dört farklı etkinlik bulunur. "Tiyatro oyunları", "Olimpiyatlar", "Zafer Geçidi" ve "Halk Şenliği". Bu etkinliklerin bazı gereksinimleri vardır, çoğu Akademi binasını 30. seviyeye çıkarmanızı ister. Ayrıca her etkinliğin belli bir süresi vardır. Bazıları 5 güne kadar sürebilir. Halk Şenliği ve Tiyatro oyunları ayrıca kaynak da ister. Buna karşın Olimpiyatlar için 50 altın harcamanız gerekir. (Altın premium hesabı ile veya arkadaşları davet ederek elde edilebilir). Bir Zafer geçidi için ise 300 düşman birliğini yenmeniz gerekir.
  
===Establish City===
+
===Şehir Kurmak===
{{main|Colonizing}}
+
{{ana|Kolonileşme}}
If you are not powerful or advanced enough to conquer a city by force you have the option of establishing a new one through colonization. While this can be helpful it means that the new city will start from scratch unlike the conquered cities that retain all buildings from their previous owner.
+
Eğer bir şehri zorla elde etmeye gücünüz yetmiyorsa, kolonileşme ile yeni bir şehir kurabilirsiniz. Bu daha kolay olsa da fethettiğiniz şehirlerde önceki sahibinden kalan binaları kullanabilirken yeni bir şehirde sıfırdan başlamanız gerekir.
  
===Conquer City===
+
===Şehri Ele Geçirmek===
  
"''Against danger it pays to be prepared''" - Aesop
+
"''Tehlike anında hazırlıklı olmak önemlidir.''" - Aesop
  
The third and final prerequisite for conquering or founding new cities is the building of a colonial ship. A colonial ship contains all the necessary resources and citizens to create a new community. It is important to remember that you should never sent out a colony ship without providing it with sufficient millitary protection. You need a strong naval force to protect your colony ship en route to its destination, and a strong land army to protect your new citizens and maintain order once your ship arrives. Remember that the population of the city is not immediately happy to have you and your army there, and even if you already taken care of the majority of the city's military defenses, the millitia and inherent city defenses can still revolt against you and make it difficult to capture or maintain your hold on the city if your army is not strong enough to subdue them. Your colonial troops require a certain amount of time in order to convince the original population of the city to defect to your empire and become your own. If the colonial troops survive this time without the hostile population revolting, the city changes over into your possession.  Once this time has passed and your colonial troops have survived, you no longer have to fear any uprisings and can administer the city just as you do your original Polis.
+
Yeni bir şehir kurmanın veya bir şehir fethetmenin üçüncü ve son şartı bir koloni gemisi yapmaktır. Koloni gemisinde bir toplum yaratmak için gereken bütün kaynaklar ve vatandaşlar bulunur. Hiç bir koloni gemisini yeterli askeri koruma olmadan göndermemeye dikkat etmelisiniz. Hedefe giden koloni gemisini yolda korumak için güçlü deniz birlikleri ve vardıklarında vatandaşlarınızı koruyabilecek ve onlara emirler verecek kara birlikleri göndermelisiniz. Unutmayın ki nüfus, siz ve ordunuz orada olmadan mutlu olamaz. Şehrin savunma birliklerini yenseniz bile milisler ve vatandaşlar size karşı ayaklanma çıkarabilirler, eğer orada yeterli birliğiniz olmazsa ayaklanmayı bastırmanız çok güçleşir. Orijinal nüfusu size boyun eğmeye ikna etmek ve şehri tamamen sizin yapmak için koloni birliklerinin zamana ihtiyacı vardır. Bu süre geçip koloni birlikleri ayakta kaldığında, artık korkmaya gerek yoktur, şehri orijinal şehriniz gibi rahatlıkla yönetebilirsiniz.
  
===Did you get conquered?===
+
===Ele mi geçirildiniz?===
Did they take everything? Don't worry, in Grepolis this does not mean the end for you. If your city should be conquered you can start again and use the lessons you have learned to avoid any mistakes you may of made previously. Naturally we understand you would wish to remain with your original Alliance. Your new city will be placed in a position where the other players around you are of a similar game level to yourself and with the knowledge you have gained previously you have the possibility of this time becoming much more successful and powerful.
+
Her şeyinizi aldılar mı? Merak etmeyin, Grepolis'te bu sonunuz demek değildir. Şehrinizi ele geçirdilerse baştan başlayabilir ve yaşadıklarınızdan ders alarak aynı hataları tekrar yapmazsınız. Doğal olarak eski İttifakınızda kalmak isteyebilirsiniz. Yeni şehriniz size yakın seviyedeki şehirlerin yanına yerleşecektir, dolayısıyla siz önceden gelen oyun bilginizle bu sefer çok daha güçlü ve başarılı olma şansını elde edeceksiniz.

20.00, 18 Şubat 2012 tarihindeki hâli


Temel Adımlar

"Cesur adamlar için gerçek ganimet özgürlük ve şöhrettir" - Spartalı Lycurgus

Grepolis savaş sonuçları için çok basit bir sistem kullanır. Birimler savaşta karşılaştıklarına, saldıran birimin en temel saldırı değerleri ile savunan birimin ilgili silaha karşı savunma değeri karşılaştırılır. 3 silah tipi vardır:

Silah Tipi İsim
Def hack.png Vurmalı Saldırı
Def pierce.png Kesici Saldırı
Def distance.png Uzun Menzilli Saldırı

Örneğin: İçinde çok fazla Gladyatör olan bir şehre saldırıyorsunuz. Bu birimlerin uzun menzilli saldırılara karşı yüksek ama Kesici saldırılara karşı düşük savunma değeri vardır. Hoplitler 16 kesici saldırı gücüne sahip olduklarından onları yenmek için iyi bir seçim olacaktır.

Temel saldırı ve savunma değerlerinin yanında bir de diğer faktörler vardır:

Agora

"Savaş silahtan çok para işidir." - Thucydides

Agora birliklerinin günlük idaresini yapabileceğin yerdir. Agorada birliklerinizi doğrudan etkileyecek 3 seçenek bulunur:

  • Savunma: Şehrinizde bulunan birlikleri gösterir ve onları kendinize ait olanlar ve dışarıdan destek amalı gelenler olarak ayırır.
  • Dışarıda: Bu bölümde şehrinizin dışında olan birlikler ve nerede oldukları gösterilir. Hem destek hem de saldırı amaçlı giden birlikleriniz listelenir.
  • Simülator: Eğer elinizde bir casus raporu varsa elde ettiğiniz bilgileri buraya girerek savaşın nasıl sonuçlanacağını görebilirsiniz. Büyüler, mitolojik birimler, şans ve moral değerleri de hesaba katılabilir.

Son sekme - Kültür - Kültür Puanlarınızı arttırmak için eşitli etkinlikler yapmanızı sağlar ve bu puanlarla daha fazla şehir ele geçirebilirsiniz. Kültür Puanınız ne kadar yüksek olursa o kadar çok şehri ele geirebilirsiniz.

Saldırı

"Spartalılar, "kaç kişiler" diye sormaz, "neredeler" diye sorar." - Spartalı Agis II

Artık harika bir orduya sahip olduğunuza göre, diğer oyunculara saldırarak savaş puanı almak ve çiftçi köylere saldırarak kaynak elde etmek isteyebilisiniz. Bunun için siz de hedefiniz de Acemi Koruması'ndan çıkmış olmalısınız. Çünkü bu dönemde ne saldırabilirsiniz ne de saldırı alabilirsiniz.

AttackButton.png

Eğer Acemi Koruması iki tarafta da aktif değilse, hedefinize tıklayın ve saldırı seçeneğini seçin. Bu seçenek çiftçi köylerinde, terk edilmiş köylerde ve diğer oyuncuların köylerinde bulunur. Saldıracağınız oyuncu sizin kadar aktifse, öncesinde bir casus rapor aldığınızdan emin olun. Eğer saldırınızı iyi planlamazsanız, birliklerinizi kaybedersiniz ve saldırıya maruz kalırsınız.

Çünkü her birimin farklı saldırı ve savunma değeri vardır. Bazıları saldırıda bazıları da savunmada daha iyidir. Bu değerleri iyi bilirseniz etkili şekilde savunma ve saldırı yapabilen bir ordunuz olur. Bu bilgiler için birim değerlerine bakabilirsiniz.

Destek

"Bir şehrin en güçlü kalesi casur adamlarıdır." - Alcaeus

SupportButton.png

Bazen arkadaşlarınız ve ittifak üyeleriniz şehirlerini savunmak için yardımınıza ihtiyaç duyacaktır. Bu destek birlik, kaynak ve tanrısal yardım olabilir ancak temel olarak destek dendiğinde akla asker desteği gelir. Destek göndermek istediğinizde ilgili şehir üzerine tıklayıp destek seçeneğine basmanız yeterlidir. Elinizden geldiği kadar çok birlik yollayabilirsiniz. Unutmayın, kara birliklerini göndermek için taşıma kayıkları gerekir.

Eğer birimleriniz destek için gittikleri şehirde savaşa girerlerse, kaç tanesini kaybettiğinizle ilgili bir rapor alırsınız. Desteklediğiniz şehirdeki tehlike geçince, Agora'daki dışarıda sekmesinden birliklerinizi geri çağırabilirsiniz.

Destek aynı zamanda taktiksel de olabilir. Eğer bir saldırı bekliyorsanız birliklerinizi başka bir şehre destek amaçlı gönderip kaçırabilirsiniz ve gerektiğinde geri çağırabilirsiniz.

Saldırı/Destek Emri İptali

Eğer birliklerinizi bir yere gönderip herhangi bir nedenden dolayı vazgeçtiyseniz, bu emri yolculuğun ilk 10 dakikasında iptal edebilirsiniz. Bu, diğer oyuncuyu Milis çıkarma ve kendi birliklerini başka bir şehre kaçırma zorunluluğunda bırakacağından avantajlı olabilir. Ancak 10 dakikayı geçtiğinde birlikler geri çağrılamaz.

Savunma

Eğer saldırı alıyorsanız, karşı tarafın iki hedefi olabilir: kaynaklarınızı ele geçirmek veya şehrinizi ele geçirmek. Ayaklanmanın aktif olduğu dünyalarda, oyuncular diğer oyuncuyu panikletmek için ayaklanma başlatabilir ama gelen birimler arasında Koloni Gemisi yoksa, oyuncu sadece kaynaklarınızı istiyordur. Sıralı saldırıları önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • İttifak üyesiyseniz destek isteyin
  • Daha iyi savunma bonusu almak için şehir surlarınızı yükseltin
  • Saldıran orduyu yenebilmek için daha çok savunma askeri basın
  • Milisleri çıkarın
  • Daha fazla kaynak koruyabilmek için deponuzu yükseltin
  • Saldıran oyuncuya kaynak bırakmamak için kaynaklarınızı harcayın

Eğer bunların herhangi birini yaparsanız sürekli saldırı almayı önlersiniz. Ayrıca hangi birime karşı hangi birimle savunma yapacağınızı öğrenirseniz işiniz çok kolaylaşacaktır. Aşağıda bu tabloyu göreceksiniz:

Birim Karşısında Güçlü Karşısında Zayıf
Sword 90x90.jpg Uzak Menzilli (En iyi) ve Vurmalı

Okçular, Sapancılar ve Mancınıklar

Kesici

Hoplitler ve Savaş Arabaları

Archer 90x90.jpg Kesici (En iyi) ve Uzak Menzilli

Hoplitler ve Savaş Arabaları

Vurmalı

Gladyatörler ve Süvariler

Hoplite 90x90.jpg Vurmalı (En iyi) ve Kesici

Gladyatörler ve Süvariler

Uzak Menzilli

Sapancılar

Horseman 90x90.jpg Uzak Menzilli (En iyi) ve Vurmalı

Okçular

Kesici

Hoplitler ve Savaş Arabaları

Chariot 90x90.jpg Vurmalı (En iyi) ve Uzak Menzilli

Sapancılar, Okçular ve Gladyatörler

Kesici

Hoplitler ve Savaş Arabaları

Hız

Speed.png

Bir birimin hızı ne kadar yüksek olursa hedefe o kadar çabuk varır ve geri

döner. Birim hızı destek ve saldırının doğru zamanda gönderilmesi açısından önem arz edebilir. Birimler çoğunlukla karışık olarak gönderilirler ve bu durumda hız, en yavaş birimin hızı kadar olur.

Şehir Surları

Şehir Surları sadece Tapınak inşa etmenizi sağlamaz, aynı zamanda saldırı altındayken savunma bonusunuzu da arttırır. Tamamen yükseltilmiş bir sur, savunma değerinizi çok fazla arttırır ve oyunun ilerleyen aşamalarında Kule de buna yardım eder.

Casusluk

Ana Kaynak: CasuslukBilgi güçtür ve Grepolis'te başarılı bir saldırı ve savunma için düşmanınız hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Düşmanınızın ordu gücünü bilmek hayatidir. Eğer rakibinizin savunma gücünü küçümserseniz muhtemelen çok fazla birlik kaybedersiniz. Savunma gücünü ok yüksek varsaymak daha az trajiktir ama çok akıllıca da sayılmaz. Karşınızdaki orduyu yenecek sayıdan çok fazlasıyla saldırmak vakit kaybından başka bir şey değildir.


Düşman surlarının ardını gözetleyebilmek için önce bir mağara kurmak gerekir. Mağara kurduğunuzda casus çıkarabilirsiniz.

Düşman sınırlarına casus gönderebilmek için önce mağarada gümüş bulundurmalısınız. Casusa ödeme yaptıktan sonra düşman şehrin menüsünden oraya casus yollayabilirsiniz. Ancak her zaman başarılı şekilde casus raporu alınamayabilir. Eğer düşman şehrin mağarasında sizinkinden daha çok gümüş varsa casusluk başarısız olur. Bu durumda bilgi alınamadı mesajı alırsınız. Ayrıca düşman şehir de ona casus yolladığınıza dair bir mesaj alır.

Eğer casusluk girişimi başarılı olursa - yani diğer bir deyişle sizde karşınızdakinden daha çok gümüş varsa, şehir birlikleri hakkında bir bilgi raporu alırsınız.

Gelişmiş

"Spartalılar, "kaç kişiler" diye sormaz, "neredeler" diye sorar." - Spartalı Agis II

Daha fazla sır öğrenebilecekken kim durmak ister ki? Önceki bölümde edindiğiniz bilgilerle, artık en önemli görevleri başarmaya hazırsınız. Eğer daha güçlü olup, en iyi savaş taktiğini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazıları okuyun.

Temel Savunma

Her şehrin temel bir savunması vardır. Temel savunma, şehirde hiç birlik olmasa bile nüfusun kendini savunması anlamına gelir. Yani boş bir şehre 1 tane gladyatör gönderirseniz kesinlikle ölecektir. Temel savunma şehir surlarının yükseltilmesiyle artar.

Moral

Moral her savaşta hesaba katılması gereken bir şans faktörüdür ve sonucu etkiler. Moral -30 ve +30 arasında olabilir. Bu her zaman saldıran oyuncu tarafından gösterilir. Saldıran tarafın morali +%30 ise saldıran birimlerin savaşma kabiliyeti %30 artacak demektir.

Gece Bonusu

Yazılacak

Mancınıklar

Düşmanınızın şehir suru sizin için çok mu yüksek? Öyleyse düşman surlarını yıkacak bir mancınık kullanın. Büyük İskender onları çok etkili şekilde kullanmıştı çünkü mancınıklar kale savaşları için çok uygun silahlardır. Mancınıklar büyük taş parçaları fırlatarak surların dayanıklılığını azaltır. Bu özellikleri mancınıkları ordunun vazgeçilmez bir parçası yapmaya yeter. Sadece duvarlara değil insanlara karşı da etkili olurlar. Menzillerindeki birlikler kolayca yok edilir. Mancınıkların dezavantajı çok yavaş birlikler olmalarıdır ancak çok fazla ganimet taşıyabilirler.

İmparatorluğunuzu Kurmak

Başka şehirler ele geçirmek veya kurmak orijinal şehrinizi daha da geliştirir. Hiç bir şehir tek başına güçlü olamaz. Büyük bir Helenistik imparatorluk kurmak istiyorsanız başka şehirler - özellikle başka adalardaki şehirleri- ele geçirmelisiniz. Bu bölümlerde diğer şehirleri nasıl fethedip, imparatorluğunuza dahil edeceğinizi okuyacaksınız.

Kültürel Değer

Diğer şehirleri kalıcı olarak ele geçirmek için kendi şehrinizde yüksek kültürel değere sahip olmalısınız. Böylece fethettiğiniz şehirdeki vatandaşlar egemenliğinizi daha kolay kabul ederler. Belki de bu yüzden tarihte Spartalılar hiç bir zaman Atinalıların sahip olduğu büyüklüğe ve saldırı gücüne sahip olamamışlardır.

Şehrin kültürel seviyesi Agora'da arttırılabilir. Bu, şehrinizin kaç tane şehri etkileyebileceğini belirler.

Şehrinizin kültürel değerini arttırabilmek için dört farklı etkinlik bulunur. "Tiyatro oyunları", "Olimpiyatlar", "Zafer Geçidi" ve "Halk Şenliği". Bu etkinliklerin bazı gereksinimleri vardır, çoğu Akademi binasını 30. seviyeye çıkarmanızı ister. Ayrıca her etkinliğin belli bir süresi vardır. Bazıları 5 güne kadar sürebilir. Halk Şenliği ve Tiyatro oyunları ayrıca kaynak da ister. Buna karşın Olimpiyatlar için 50 altın harcamanız gerekir. (Altın premium hesabı ile veya arkadaşları davet ederek elde edilebilir). Bir Zafer geçidi için ise 300 düşman birliğini yenmeniz gerekir.

Şehir Kurmak

Ana Kaynak: Kolonileşme


Eğer bir şehri zorla elde etmeye gücünüz yetmiyorsa, kolonileşme ile yeni bir şehir kurabilirsiniz. Bu daha kolay olsa da fethettiğiniz şehirlerde önceki sahibinden kalan binaları kullanabilirken yeni bir şehirde sıfırdan başlamanız gerekir.

Şehri Ele Geçirmek

"Tehlike anında hazırlıklı olmak önemlidir." - Aesop

Yeni bir şehir kurmanın veya bir şehir fethetmenin üçüncü ve son şartı bir koloni gemisi yapmaktır. Koloni gemisinde bir toplum yaratmak için gereken bütün kaynaklar ve vatandaşlar bulunur. Hiç bir koloni gemisini yeterli askeri koruma olmadan göndermemeye dikkat etmelisiniz. Hedefe giden koloni gemisini yolda korumak için güçlü deniz birlikleri ve vardıklarında vatandaşlarınızı koruyabilecek ve onlara emirler verecek kara birlikleri göndermelisiniz. Unutmayın ki nüfus, siz ve ordunuz orada olmadan mutlu olamaz. Şehrin savunma birliklerini yenseniz bile milisler ve vatandaşlar size karşı ayaklanma çıkarabilirler, eğer orada yeterli birliğiniz olmazsa ayaklanmayı bastırmanız çok güçleşir. Orijinal nüfusu size boyun eğmeye ikna etmek ve şehri tamamen sizin yapmak için koloni birliklerinin zamana ihtiyacı vardır. Bu süre geçip koloni birlikleri ayakta kaldığında, artık korkmaya gerek yoktur, şehri orijinal şehriniz gibi rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Ele mi geçirildiniz?

Her şeyinizi aldılar mı? Merak etmeyin, Grepolis'te bu sonunuz demek değildir. Şehrinizi ele geçirdilerse baştan başlayabilir ve yaşadıklarınızdan ders alarak aynı hataları tekrar yapmazsınız. Doğal olarak eski İttifakınızda kalmak isteyebilirsiniz. Yeni şehriniz size yakın seviyedeki şehirlerin yanına yerleşecektir, dolayısıyla siz önceden gelen oyun bilginizle bu sefer çok daha güçlü ve başarılı olma şansını elde edeceksiniz.