Wiki Grepolis TR sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Oyuna tek şehirle başladıktan sonra, er ya da geç ikinci bir şehire sahip olmak isteyeceksiniz. Grepolis'te yeni şehir elde etmek için iki yöntem bulunur, ya baştan bir şehir yaratacaksınız (Kolonileşme) ya da başkasının şehrini ele geçireceksiniz (Fetih). Bu sayfa genel olarak şehir fethetmek hakkında bilgi vermektedir.

Fetihin iki yolu vardır, Fetih ve Ayaklanma: Bazı dünyalar fetih bazıları da ayaklanma dünyasıdır. Bu dünyanızın Ayarlarına göre değişir.

Ön Gereksinimler

Başkasının şehrini almadan önce yerine getrilmesi gereken bazı gereksinimler vardır. Binalar, Birimler ve Kültür.

Binalar

Bina Minimum Seviye Sebep
Akademi Akademi Seviye 28 Koloni gemilerini (Akademi seviye 22) ve fetihi (Akademi seviye 28) araştırmak için.
Liman Liman Seviye 20 koloni Gemisi üretmek için

Birimler

Bir şehri almak için Koloni Gemisi gerekir. Bu birim Limanda üretilir ve önceden araştırılması gerekir.

Birim İsim Maliyet
Koloni Gemisi Koloni Gemisi 10,000 Wood.png 10,000 Stone.png 10,000 Iron.png 170 Pop.png

Aynı zamanda koloni geminizin hem denizde hem de karada zafer kazanması için yanında başka birimler göndermelisiniz.

Kültür

Son gereksinim kültür puanıdır. Oyuna başladığınızda iki şehirlik hakkınız vardır ve ilk şehrinizle bir tanesini doldurursunuz. Dolayısıyla ikincisi için kültür puanı gerekmez ama ötesi için gerekecektir.

Kuşatma yöntemleri

Kuşatma ile Fetih

Bu tip fetih kuşatma dünyalarında ve Hyperborea dünyalarındaki hayalet şehirlerde kullanılır (bu dünyalarda aktif oyuncular fethedilemez). Ayaklanma dünyalarında "ayaklanma ile fetih" gerekir (bir sonraki bölüme bakınız).

Kuşatmayı ikiye bölebilirsiniz. İlk bölümde hedefe saldırı ve koloni geminizin güvenli bir şekilde yanaşabilmesini sağlarsınız. İkinci bölümde ise kuşatma boyunca şehri korur ve önceki sahibinin tekrar ele geçirmesini önlersiniz.

Kuşatma ile Fetihin ayrıntıları

Saldırı

Hedef seçme
Town fight.png

Bu aşamada hedefinizi semeli ve koloni geminizi güvenle oraya göndermelisiniz. Koloni gemisinin maksiimum yolculuk süresi 48 saattir, dolayısıyla hedefinizi ona göre seçmelisiniz.


Saldırıyı gönderme
Normal saldırıdaki gibi, askeri sekmeyi açmak için hedef şehire tıklayın.
Eklemeniz gerekenler:
  • KG (Koloni Gemisi) (bu normal saldırıyı otomatik olarak kuşatma saldırısına dönüştürür)
  • kara birimleri (kara savaşını kazanmak için)
  • deniz birimleri (deniz savaşını kazanmak için)
saldırı gücünüzdeki en önemli birim koloni gemisidir. Asla yok edilmemelidir yoksa kuşatma kesilir ve destekleyen birimler geri çekilir. Dolayısıyla, rakibin savunmasını yok etmek için birkaç dalga halinde ön saldırı göndermek mantıklı olur.
Savunma birimleri veya artçı birlikler gönderme
Fetih için son saldırıda savunma birimleri göndermek çok önemlidir. Deniz birimlerini uzak tutmak için Biremler ve kara birimlerine karşı kara birimleri gönderilmelidir. Başka şehirlerinizden de destek gönderebilirsiniz. Burada önemli olan artçı birlikleri "destek" modunda göndermektir ki şehri almaya çalışan ana ordunuza yardım edebilsinler.
Gönderilecek mitolojik destek birimleri şehirdeki tanrı ile aynı tanrıya ait olmalıdır. Kuşatma altındaki şehirler için de bu geçerlidir. Başka tanrıya ait mitolojik birimler göndermek istiyorsanız koloni gemisi ile gönderin. Aksi takdirde kuşatma altındaki şehrin tanrısına uymalısınız.

Kuşatma

Foglalas.png
KG güvenle yanaştıktan, şehrin çekirden savunması yok edilerek hem deniz hem de kara savaşı kazanıldıktan sonra bile şehrin sakinleri yeni hükümdarı hemen kabul etmeyeceklerdir. Sizin daha iyi bir hükümdar olduğunuz konusunda vatandaşları ikna etmek için askerlerinizin belli bir süreye ihtiyacı olur.
Kuşatma süresi dünyadan dünyaya değişir. Çoğu dünyada bu hıza göre değişir ama bağımsız olarak da ayarlanabilir. Her dünyanın kuşatma süresi o dünyanın bilgilerinde görülebilir. Demokrasi araştırmasıyla kuşatma süresi %10 azaltılabilir.
Kuşatma süresince savunmacının şehir üzerinde kontrolü yoktur. Ancak birimlerinize saldırılabilir veya desteklenebilirler. Koloni gemisinin çıktığı şehre giderek, birlik hareketleri bölümünden gelen saldırıları ve destekleri görebilirsiniz.
Önemli: Kuştma boyunca gelen saldırılar alehinize, gelen destekler ise lehinizedir. Saldırı aşamasında saldırılar size yardımcı olurken kuşatma aşamasında destekler yardımcı olur.
Kuşatmanın başarısı
Eğer kuşatma birlikleri yok olmadan süreç geçirilirse şehir size geçer. Mancınıklarla saldırmadığınız sürece binalar ve araştırmalar olduğu gibi kalır. Koloni geminiz tekrar kullanılamaz, yok olur. Koloni gemisi ile giden birlikler siz geri çağırmadığınız sürece şehirde destek olarak kalır.
Kuşatmanın başarısızlığı
Koloni gemisinin yok olması, kara veya deniz savaşlarından birinin kaybedilmesi kuşatmayı başarısızlığa uğratır.

Hayalet Şehirler

Hedef şehire KG girmeden saldırınız girerse durum hayalet şehirlerde farklı olur. Eğer şehrin sahibi varsa bu birlikler bir kahve içer ve kuşatmayı bozmadan geri dönerler. Eğer şehir terk edilerek hayalete düşmüşse kuşatma birliklerinize saldırırlar ve kuşatmayı bozma şansları olur.


Ayaklanma ile Fetih

Bu fetih türü ayaklanma dünyalarında vardır. Diğer tüm dünyalarda "kuşatma ile fetih" kullanılır (yukarıdaki bölüme bakın).

Bu sistemde kuşatmanın iki aşaması vardır: önce insanları hükümdarlarının kötü olduğuna ikna etmek (ayaklanma saldırısı) ve ardından KG yanaştırarak sizin doğru hükümdar olduğunuza ikna etmek (ayaklanma sırasında KG yanaştırmak.

Ayaklanma ile fetihin detayları

Saldırı

Lazitas02.png

Ön gereksimler tamamlandığında, ayaklanma modunda saldırı gönderebilirsiniz (saldırı penceresinde doğru ikonu seçin) ve ardından hedef şehirde en azından tüm kara birimlerini yenin. Vatandaşlar hükümdarlarını sorgulamaya başlayacaklardır. Dedikoduların yayılması için biraz süre gerekir. Dolayısıyla başarılı bir saldırıdan sonra 12 saat beklemek gerekir. (bu süre dünya hızına göre değişmez)

Bir şehirde aynı anda birkaç ayaklanma çıkabilir. Ancak ayaklanmayı çıkaran kişi şehri fethedebilir yani başkasının çıkardığı ayaklanma ile şehir alınamaz.

Son 24 saat içinde ayaklanma çıkarılmış bir şehirde ayaklanma çıkmaz. Ayaklanma süresini uzatmak bu sebeple mümkün değildir.

Ayaklanma

Lazitas03.png

Ayaklanma sırasında, vatandaşlar sizi yeni hükümdarları olarak kabul etmeye meyillidir. Sonuçta mevcut hükümdara karşı bir başarı kazanmış durumdasınız. Bu nedenle bu süre içind bir başarılı saldırı daha gerçekleştirirseniz şehir sizin olur.

Ama bilmeniz gereken iki şey var:

  • Vatandaşlar kendi hükümdarlarına karşı ayaklansa bile şehre hala o hükmediyor. Birlik üretebilir, destek çağırabilir ve saldırıya hazırlanabilir.
  • Ve, bu durumda (ayaklanma saldırısından farklı olarak), hem deniz hem de kara savaşı kazanılmak zorundadır!

Not: ayaklanma başladıktan sonra şehre koloni gemisini yanaştırmak için sadece 12 saatiniz var. Bu süre geçtikten sonra şehrin sahibi ayaklanmayı bastırır. (bu süre dünya hızından etkilenmez.)

Hayalet şehirler

Ayaklanma sisteminde de hayalet şehirleri fethedebilirsiniz. Ama ayaklanılacak bir hükümdar olmadığından ayaklanma çıkarmanız gerekmez. Yapmanız gereken tek şey korumalarıyla birlikte bir koloni gemisi göndermek ve şehri impartorluğunuza katmaktır. Eğer gemi yanaşırsa ve yeterli kültür puanınız varsa şehir hemen sizin olur. Koloni gemisinin çıktığı şehirde fetih araştırması yapmanız gerekmez.

Şehriniz kuşatıldıysa

Düşmanlarınız herşeyinizi aldı mı Endişelenmeyin, Grepolis'te bu dünyanın sonu değildir. Eğer güzel şehriniz başkasına yar olduysa hemen yeni bir imparatorluk başlatabilir ve bir daha aynı hataları yapmayabilirsiniz. Tabii tekrar başlarken eski şehirlerin biraz gerisinde olacaksınız. Ancak yeni şehrinizi sizinle aynı seviyedeki oyuncuların yanına kuracağız. Yani, baştan başlamak kazandığınız deneyimleri kullanmak ve bir dahaki sefere daha güçlü olmak için harika bir fırsat.