Wiki Grepolis TR sitesinden
Liwet (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.26, 3 Ağustos 2021 tarihli sürüm (→‎Barış Zamanında Olimpos)
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara
OlympusWikiBanner.png


Dünya sonu hedefi

Olimpos dünyalarında ana hedefiniz, ortaya çıktıktan sonra Olimpos'ı ele geçirmek ve dünyanın ayarlarına bağlı olarak önceden belirlenmiş bir süre boyunca tutmaktır. Eğer dünyayı kazanmayı başarırsanız, ittifakınız kahraman maliyetlerini %10 azaltan Altın Post eşyası ile ödüllendirilecektir.

Olimpos Özet

Bu oyun modunda, dünyanın büyüklüğü sınırlıdır, ancak tüm adalar genişlemenize ve stratejinize izin veren kolonileşmeye açıktır.

Olimpos'u ele geçirmek büyük bir mücadeledir, ancak siz ve ittifakınız Olimpos'u fethetmek için küçük ve büyük tapınakların yardımını kullanabilirsiniz.

Bu tapınaklar, onları tutanlara Tanrısal Güçler verir. Siz ve ittifakınız, hedefinize ulaşmak için hangi tapınakları ve güçleri hedefleyeceğinizi planlayabilir ve karar verebilirsiniz.

Buna ek olarak, Olimpos oyunsonu, Tapınak Öncesi Evre, Küçük Tapınaklar, Büyük Tapınaklar ve Olimpos olmak üzere 4 farklı aşamaya ayrılmıştır. Her aşamayı detaylandıracağız, ama önce Tapınaklar ve Tapınak Öncesi Aşama hakkında konuşalım.

Tapınaklar

TemplesWiki.png

Tapınaklarla ilgili bazı temel kuralların kısa bir özeti aşağıdadır:

 • Tapınaklar tarafsız şehirler olarak başlar.
 • Tüm tapınaklar nötr savunma birimleri ile işgal edilmiştir.
 • İttifaklar bu tapınakları normal şehirlermiş gibi fethedebilir.
 • İttifakta olmayan oyuncular tapınak fethedemez.
 • Tapınaklar, sahibine (tüm ittifak oyuncuları) verilen tanrısal güçlere sahiptir.
 • İttifaklar sadece sınırlı sayıda tapınak elde edebilir.
 • Her tapınağa bir tanrı atanır ve tapınağı o tanrının mitolojik birimleriyle destekleyebilirsiniz.
 • Bir tapınak ele geçirildikten sonra 24 saat boyunca tapınak üzerine bir kalkan açılır ve bu süre zarfında herhangi bir saldırıya karşı korunur.
 • Tapınaklara casusluk yapılamaz.
 • Tapınakların yağmalanabilecek kaynağı yoktur.
 • Tapınaklara büyü atamazsınız.
 • Tapınaklarda bulunan tüm birimler diğer tüm oyuncular tarafından her zaman görülebilir.
 • Ele geçirildikten sonra tapınaklar terk edilemez.

Olimpos Dünya Aşamaları

Daha önce de belirtildiği gibi, Olimpos dünyaları 4 aşamaya ayrılmıştır. Aşağıda, her aşamanın açıklamalarını bulacaksınız. Bir Olimpos dünyasının her aşaması, dünyanın ayarlarına göre farklı bir uzunluğa sahiptir. Aşağıda bazı dünya ayarları ve Olimpos 'un uzunluğu üzerindeki etkisine bir örnek bulabilirsiniz:

Küçük Tapınaklar Aşaması:
Dünya Hızı Küçük tapınaklar aşaması başlangıcı (açıldıktan sonra geçen gün)
Yavaş Normal Hızlı
1 60 45 30
2 51 38 25
3 42 31 21
4 33 24 16
Büyük Tapınaklar Aşaması:
Dünya Hızı Büyük tapınaklar aşaması başlangıcı (açıldıktan sonra geçen gün)
Yavaş Normal Hızlı
1 210 170 130
2 178 144 110
3 147 119 91
4 115 93 71
Olimpos Aşaması:
Dünya Hızı Olimpos aşaması başlangıcı (büyük tapınaklar açıldıktan sonra geçen gün) *
Yavaş Normal Hızlı
1 40 35 30
2 34 29 25
3 28 24 21
4 22 19 16


* Olimpos aşaması ya 6 Büyük Tapınak'ın tümü ele geçirildiğinde ya da yukarıdaki tablodaki değerle tetiklenir, hangisi önce gelirse.

Tapınak Öncesi Aşama

Bu bir Olimpos dünyasının ilk aşamasıdır ve genellikle herhangi bir normal dünya başlangıcı ile aynıdır. Olimpos dünyaları için ana istisnalar ve değişiklikler aşağıdaki gibidir:

 • Küçük tapınaklar haritanın etrafına dağılmış durumdadır.
 • Küçük tapınakları görebilir, ancak bu aşamada onlara saldıramaz, destekleyemez veya fethedemezsiniz.
 • Dünyadaki herhangi bir adaya genişleyebilirsiniz (başka adaların kilidi açılmaz).

Tapınak Öncesi aşamasından gerçekten faydalanmak için, ittifaklar zamanlarını fethetmek istedikleri, en istedikleri bonusları sunan tapınaklara yakın bir yer tutmak için kullanmalıdır.

Küçük Tapınaklar Aşaması

Küçük tapınak aşamasında, dünyaya dağılmış olan tüm küçük tapınakların kilidi açılacak ve sizin ve ittifakınızın Olimpos avına başlamanıza izin verecek. Bir dünyada mevcut olan Toplam Küçük Tapınak sayısı o dünyanın ayarlarına bağlıdır. Her ittifak bir seferde sadece belli bir sayıda Küçük Tapınak tutabilir(dünya ayarlarına bağlı olarak değişir), bu nedenle hangi tapınakları fetheteceğinizi düşünürken akıllıca seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. Sağladığı bonusun ve stratejik konumun ittifakınızın planlarına uygun olduğundan emin olun. Tapınak bonusları da tüm dünyaya rastgele dağılmıştır. İttifakınız bir Küçük Tapınak fethettiğinde, ittifakın tüm üyeleri tüm şehirlerinde verdiği bonusu alırlar.

Son olarak, bazı küçük tapınaklar Portal olarak işlev görür. Bu portallar dünyada daha sonra Olimpos'a giriş kapısı olarak kullanılır ve ittifakların ana üslerine yakın olmasa bile Olimpos'a ulaşmasına izin verir. Portal tapınaklarının daha ayrıntılı bir açıklaması için lütfen bu makalenin ilerisindeki Portal Tapınakları bölümüne bakın.

Büyük Tapınaklar Aşaması

Büyük Tapınak aşamasının başlangıcında, her tanrı için bir tane olmak üzere altı tapınak ortaya çıkacaktır. Bu tapınaklar her zaman dünyanın merkezi ile kenardaki son ada arasında orta noktada ortaya çıkacak ve adil bir şekilde dağıtılacak. Bu, Büyük Tapınakların dünyadaki tüm ittifaklar için erişilebilir olmasını sağlar. Tam konum diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Her ittifak sadece 2 Büyük Tapınak tutabilir, Küçük Tapınaklar gibi, akıllıca seçim yapmak önemlidir. Büyük Tapınak aşamasının iki olası son koşulu vardır. İlk olarak, Büyük Tapınakların 6'sı da ele geçirildikten sonra Olimpos'un başlangıcını başlatabilir. İkinci olasılık, Büyük Tapınaklar aşamalarının önceden belirlenmiş bir uzunluğa ulaşmasıdır.

Olimpos Aşaması

OlympusInSeaWiki.png

Dünyayı kazanmak için, sizin ve ittifakınızın dünyanın ayarlarını belirleyen bir süre boyunca Olimpos'u fethetmeniz ve elinizde tutmanız gerekir. Olimpos, tüm büyük tapınaklar fethedildikten 72 saat sonra veya dünya için maksimum Büyük Tapınak aşaması uzunluğunun karşılanmasından 72 saat sonra ortaya çıkacaktır ( bu tabloyu maksimum süre için kontrol edin). Olimpos haritanın sınırları içinde herhangi bir yerde rastgele olarak ortaya çıkabilir ve bir kez ortaya çıktıktan sonra Olympus bu yerde maksimum 25 gün (dünya ayarlarına bağlı olarak) kalır. Bu süreden sonra Olimpos haritada yeni bir rastgele noktaya ışınlanacaktır. Olimpos yer değiştirdiğinde, Olimpos'ta bulunan tüm birimler kendi şehirlerine ışınlanacak ve tanrılar Olimpos'u yepyeni bir nötr birimler ordusuyla yeniden dolduracaktır.

Olimpos bir ittifak tarafından fethedildikten sonra 24 saat boyunca başka bir ittifak tarafından saldırıya uğratılamaz. Olimpos'u elinde tutan ittifakın Olimpos'u diğer ittifaklara karşı desteklemek için kendi birliklerini göndermesi ve ellerinden geldiğince elinde tutması gerekecek. Fark edeceğiniz gibi, bir Olimpos dünyasını kazanmak için, ittifakınız dünya ayarlarınıza göre önceden belirlenmiş bir süre boyunca tutmalıdır, ancak onu sürekli tutabileceğiniz maksimum süre dünyayı kazanmak için gereken miktardan daha düşük olacaktır. Örneğin, dünyanızda Olimpos her 11 günde bir yer değiştirirse, ittifakınız 5. günde fethedebilir ve 6 gün elinde tutabilir. Olimpos hareket ettiğinde, ittifakınızın bekleme süresi siz tekrar fethedene kadar 6 gün kalacaktır. Kısacası, bir dünya kazanmak için ittifakınızın haritanın etrafında sürekli hareket eden Olimpos'u defalarca ele geçirmesi ve elinde tutması gerekecek.

Olimpos'u fethettikten sonra, onu desteklemek başarınızın devam etmesinin ayrılmaz bir parçasıdır, ancak Olimpos'ta bulunan tüm birimler tanrıların gazabını Olimpos Laneti formunda çeker. Lanetle ilgili tüm ayrıntılar için, bu makalenin ilerleyen kısımlarındaki ilgili bölüme bakın.

Bünyanın Bitişi

Bir ittifak kazanan ilan edildiğinde, dünya barış zamanına girer. Barış süresi 14 gün sürer ve dünya kapanır.

Olimpos Laneti

Olimpos'u fethetmek sizi tanrılara yaklaştırır, ancak ölümlüler olarak, Olimpos'ta konuşlanmış birlikleriniz korkunç bir lanet çekmeye başlar. Tanrılar seni test ediyor!

Temple UI olympus curse.png

Olimpos Laneti, bir ittifakın başarıyla fethedilmesinden sonra o anda Olimpos'ta bulunan tüm birimleri etkileyen bir güçtür. Lanet periyodik olarak Olimpos duvarlarındaki tüm savunma birimlerinin %5'ini öldürür. Bu, Olimpos'u tutan ittifaklara ekstra bir meydan okuma katıyor ve dünyanın kazanma koşulunu tamamlamayı zorlaştırıyor. Olimpos'a sahip olmak için, sadece düşmanlarınızdan gelen saldırıları körfezde tutmanız gerekmeyecek, aynı zamanda ilerlemenin tanrılar tarafından yok edilmemesini sağlamak için Olimpos'u yeni deniz ve kara savunma birimleriyle sürekli olarak desteklemeniz gerekecek!

Portal Tapınakları

Portal tapınakları özel bir Küçük Tapınak türüdür. Olimpos periyodik olarak pozisyonunu değiştirdiğinden, Portal Tapınakları ittifaklara kendilerine yakın olmasalar bile Olimpos'a ulaşmak için bir yol sağlar. Bu, Portal Tapınaklarını Olimpos aşamasında paha biçilmez bir stratejik kaynak haline getirir ve gerçekten bir dünyayı kazanmak ve kaybetmek arasındaki fark olabilir!

Olimpos'a Portal Tapınağı aracılığıyla bir saldırı veya destek göndermek için, haritadaki tapınakla veya ittifak genel bakışınızla etkileşim kurmanız yeterlidir. Komutunuzu portal üzerinden göndermek için iki simgeden birine tıklayın.

Ring menu tw attack portal.png
Ring menu tw support portal.png
Portal saldırısı Portal desteği

Dünyada bulunan Portal Tapınaklarının sayısı, tıpkı Küçük Tapınakların sayısı gibi, dünyanın ayarlarına bağlıdır. Portal Tapınakları, dünya Olimpos aşamasına ulaşıncaya kadar diğerleri gibi doğrudan yararlı bonuslar sunmaz. Olimpos ortaya çıktığında, bu tapınaklar doğrudan Olimpos'a açılan bir kapı görevi görür. Bu tapınaklardan birini kontrol ettiğinizde, ittifakınızın herhangi bir üyesi özel bir portal aracılığıyla Olimpos'a saldırı veya destek gönderebilir. Olimpos'a toplam seyahat süresi, şehrinizden Portal Tapınağı'na seyahat süresinin yanı sıra Portal Işınlanma Süresinin belirli saatlerine göre hesaplanır.

Not: Portalların Olimpos yönünde sadece tek yönlü çalıştığını not etmek önemlidir. Bir portal aracılığıyla Olimpos'a gönderilen birlikler portal üzerinden DÖNMEYECEK, eve uzun yoldan gidecek ve Olimpos'tan kendi şehirlerine olan tüm mesafeyi seyahat edecekler.

Mevsimsel Barış Zamanı

Tatil dönemlerinde, oyuncuların oyuna ara vermeleri için barış zamanı etkinleştirilebilir. Bu barış zamanı, normal oyun akışını kesintiye uğrattığı ve tüm dünyalar için özel kurallar uyguladığı için Olimpos kazanıldıktan sonra gerçekleşen barış zamanından farklıdır.

Eşsiz bir oyun modu ile barış zamanı için benzersiz bir davranış geliyor! Olimpos dünyalarında barış zamanı, Hakimiyet ve Dünya Harikaları gibi standart dünyalardan farklı çalışır. Aşağıda, barış zamanında tapınakların nasıl çalıştığını göreceksiniz, böylece bu dönemlerde sizi neler beklediğimi öğrenebilirsiniz.

Barış Zamanında Küçük & Büyük Tapınaklar

Barış zamanında, Küçük ve Büyük tapınakların hepsi şehirmiş gibi davranır. Bu, şehirle aynı standart kısıtlamalara tabi oldukları anlamına gelir. Barış zamanı aktif olduğu sürece saldırıya açık değildir.

Barış Zamanında Olimpos

Olimpos o kadar basit değil! Barış aktif olduğu zaman Olimpos ortadan kaybolacak, yani onunla hiç etkileşim kurulamayacak. Yeniden ortaya çıktığında, barış zamanı başladığında bir sahibi olsa bile sahibi olmayacak. Bununla birlikte, savunmasının durumu, bir sonraki sıçramasının ne zaman olduğuna bağlı olarak birkaç faktöre bağlı:

 • Barış zamanı başladığında Olimpos'un sahibi varsa, tüm destekleyici kara ve deniz birimleri sahiplerinin şehirlerine iade edilir (Olimpos'un sıçradığı zamana benzer). Barış zamanı sona erdiğinde Olimpos , sahibi olmadan ve birlikleri olmayan bir yerde yeniden doğar.
 • Barış zamanı başladığında Olimpos zaten temizlenmişse ve zıplamadan önce ortaya çıkarsa, savunmasında hiç birim olmadan yeniden doğar.
 • Olimpos barış zamanı başladığında temizlenmediyse ve atlamadan önce ortaya çıkarsa, barış zamanından önce sahip olduğu aynı birimlerle yeniden doğar.

Barış zamanında, Olimpos'un mülkiyeti kaldırıldığı için Olimpos Laneti barış başlamadan önce onu elinde tutan ittifakı etkilemeye devam etmez. Olimpos görünmezken mülkiyet kaldırıldığı için barış zamanında Olimpos'un tutulması ittifakların birikmiş süresine katkıda bulunmaz. Olimpos barış zamanı aktifken ilk kez ortaya çıkacaksa, barış zamanı sona erdiğinde ortaya çıkacaktır.

Ödüller

Olimpos'u ele geçirmek büyük bir başarıdır, bu yüzden elbette, sonuna kadar görmek için yeterli özveri ve kararlılığı gösterenlerin ödülleri vardır. Aşağıda bir Olimpos dünyasına katılmak ve kazanmak karşılığında benzersiz ödülleri görebilirsiniz.

Eser

Bir Olimpos dünyasını kazanmak için, kazanan ittifakın tüm üyeleri Altın Post ile ödüllendirilecek. Bu muhteşem eser, sahibine Kahramanlar için işe alım maliyetlerinde %10'luk kalıcı bir azalma sağlar.

GoldenFleece.png

Elbette tüm kazananlar, galibiyetlerini anmak ve Grepolis Onur Listesi'nde ölümsüzleştirilmek için bir sertifika alacaklar.

Ödüller

Olimpos

Olimpos Şampiyonu
Awards temple hunt win world before relocation.png
Olimpos'u elinde tutan ve dünyayı kazanan ittifak tarafından kazanıldı.
Sadece dünya 3 Olimpos zıplamasından önce kazanılırsa kazanılabilir.
Olimpos Kutsaması
Awards temple hunt win world.png
Olimpos'u elinde tutan ve dünyayı kazanan ittifak tarafından kazanıldı.
Tanrılara Yakın
Awards temple hunt conquer olympus.png
Olimpos'u fetheden ittifak tarafından kazanıldı.

Büyük Tapınaklar

Artemis'in Takipçileri Athena'nın Takipçileri Hades'in Takipçileri
Awards temple hunt conquer large temple artemis.png
Awards temple hunt conquer large temple athena.png
Awards temple hunt conquer large temple hades.png
Artemis'in Tapınağını Fethetti Athena'nın Tapınağını Fethetti Hades'in Tapınağını Fethetti
Hera'nın Takipçileri Poseidon'un Takipçileri Zeus'un Takipçileri
Awards temple hunt conquer large temple hera.png
Awards temple hunt conquer large temple poseidon.png
Awards temple hunt conquer large temple zeus.png
Hera'nın Tapınağını Fethetti Poseidon'un Tapınağını Fethetti Zeus'un Tapınağını Fethetti

Tanrıların uyanışı

Awards temple hunt conquer all large temples.png

Tüm Büyük Tapınaklar Olimpos çıkmadan fethedildi
(bu gerçekleşirse dünyadaki tüm aktif oyunculara verilir)

Küçük Tapınaklar

Adanmış Hizmetkar

Awards temple hunt conquer small temples 1.png
Awards temple hunt conquer small temples 2.png
Awards temple hunt conquer small temples 3.png
Awards temple hunt conquer small temples 4.png
1 Küçük Tapınak Fethetti 2 Küçük Tapınak Fethetti 3 Küçük Tapınak Fethetti 4 Küçük Tapınak Fethetti