Binalar

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git


Grepolis'te, şehrinizi veya köyünüzü genişletebilmek için binalar inşa edebilirsiniz. Her binanın farklı fonksiyonu vardır. Binalar, asker eğitimleri, kaynaklar ve diğer ihtiyaçlar için inşa edilir. Bir çok binayı inşa edebilmek için, kendisinden önce başka bir binanın inşa edilmesine ihtiyacınız olacaktır. Tüm binalar Senato 'dan inşa edilir ve her bina size puan kazandırır.

Ayrıca size benzersiz yetenekler kazandıracak sekiz özel bina vardır. Her iki taraftan yalnızca bir adet bina inşa edebilirsin, yani hangi iki binayı inşaa edeceğinize karar vermelisiniz.


Binalar
Main 50x50.png
Senato
Build.png


Lumber 50x50.png
Oduncu
Build.png


Farm 50x50.png
Çiftlik
Build.png


Stoner 50x50.png
Taş Ocağı
Build.png


Storage 50x50.png
Depo
Build.png


İroner 50x50.png
Gümüş Madeni
Build.png


Barracks 50x50.png
Kışla
Build.png


Wll 50x50.png
Şehir Surları
Build.png


Hide 50x50.png
Mağara
Build.png


Docks 50x50.png
Liman
Build.png


Academy 50x50.png
Akademi
Build.png


Temple 50x50.png
Tapınak
Build.png


Market 50x50.png
Pazar
Build.pngNormal Binalar
Senato
Senato
Senatoda yeni binalar kurabilir ya da var olan binalarını geliştirebilirsin. Senatonun seviyesi ne kadar yüksekse, binaların kurulması ve geliştirilmesi o kadar hızlı olacaktır.
Agora
Agora
Agora, şehrinizin toplanma noktasıdır. Buradan şehrinizin içindeki ve dışındaki birlikleri görebilir, savaş simulatörünü kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm kültürel etkinlikler de burada yapılır.
Çiftlik
Çiftlik
Çiftlik işçilerini ve birliklerini besler. Çiftliği geliştirmeden şehrini büyütemezsin. Çiftliğin ne kadar gelişmişse şehrinin nüfusu ve besleyebileceğin birlik sayısı o kadar fazla olacaktır.
Depo
Depo
Depoda şehrin hammaddeleri depolanır. Deponun seviyesi ne kadar yüksekse hammadde kapasitesi o kadar fazla olacaktır. Her gelişim seviyesi hammaddelerinden 100 birimi koruma altına alacaktır.
Oduncu
Oduncu
Oduncular şehrinin dışındaki ormanlardan hem şehrini kurmak için hem de birliklerin için gereken odunu toplar. Oduncunun gelişim seviyesi ne kadar yüksekse odun üretimi o kadar fazla olacaktır.
Taş Ocağı
Taş Ocağı
Taş ocağında çalışan işçiler şehrinin kurulması için önemli olan taşı çıkartırlar. Taş ocağının gelişim seviyesi ne kadar yüksekse işçilerin çıkartacağı taş o kadar fazla olacaktır.
Gümüş Madeni
Gümüş Madeni
Gümüş madeninde işçiler daha sonra gümüş para basmak için kullanılan gümüş cevherini çıkarmak için kazı yaparlar. Madenin gelişim seviyesi ne kadar yüksekse o kadar fazla gümüş para basılabilir.
Kışla
Kışla
Kışlada sıradan birlikleri ve mitolojik birimleri toplayabilirsin. Kışlanın gelişim seviyesi ne kadar yüksekse birliklerin eğitim süresi o kadar hızlı olacaktır.
Liman
Liman
Limanda bir filo kurabilirsin. Hammade taşımak için Nakliyat Gemileri ve Savaş Filoları üretebilirsin. Tersane işçilerinin gemi üretme hızı Limanının gelişim seviyesine bağlıdır.
Akademi
Akademi
Akademide araştırma yapabilirsin. Grepolis sana birliklerini güçlendiren, savaş sanatını daha etkin kılan ya da yeni savaş taktikleri kullanmanı sağlayan teknolojiler sunar. Akademinin gelişim seviyesi ne kadar yüksekse o kadar fazla teknoloji keşfedebilirsin.
Mağara
Mağara
Mağarada diğer şehirleri gözetlemek için casuslar çıkarılır. Burada gümüş saklayarak istedikleri ücreti ödeyebilirsin. Mağara seviyesi ne kadar yüksek olursa o kadar çok gümüş depolanabilir.
Pazar
Pazar
Pazar başka oyunculara hammadde göndermeni sağlar. Ayrıca adada bulunan çiftçi köyleriyle de ticaret yapabilirsin.
Şehir Surları
Şehir Surları
Surlar şehrini düşman birliklerden korumanı sağlar. Bu sırada hem temel savunmayı hem de birliklerin savunma değerini arttırır.
Tapınak
Tapınak
Tapınakta istediğin bir tanrıya tapabilirsin. Grepolis tanrılarının her biri farklı tanrısal güçler verebilir ve farklı mitolojik birimler yaratabilir. Her ikisi içinde tapınılan tanrıda oluşan tanrısal teveccüh gerekir. Tapınağın gelişim seviyesi ne kadar yüksekse tanrıların huzurundaki teveccühün o kadar artar.
Sol Taraftaki Özel Binalar
Tiyatro
Tiyatro
Tiyatro inşa ederek halkın için büyük dramalar sahneleyebilir ve bu şekilde şehrinin kültür puanını arttırabilirsin.
Termal
Termal
Hijyen Antik Yunanda'da çok büyük bir rol oynuyordu. Bir kaplıca inşa ederek halkının sağlığını arttırabilir ve bu şekilde nüfusunu %10 arttırabilirsin.
Kütüphane
Kütüphane
Bilgi güçtür. Bir kütüphane inşa ederek akademide yeni teknolojilerin araştırılmasına yatırım yapmak için kullanabileceğin fazladan 12 araştırma puanı kazanabilirsin.
Deniz Feneri
Deniz Feneri
İskenderiye Feneri dünyanın yedi harikasından biri sayılır. Limanın yakınında daha bunun daha küçük bir modelini inşa ederek filonun hızını %15 arttırabilirsin çünkü fener filonun yön bulmasını kolaylaştıracaktır.
Sağ taraftaki Özel Binalar
Kule
Kule
Kale birliklerinin savunma gücünü %10 arttırır ve şehrini saldırılara karşı neredeyse yenilmez getirir.
Tanrı Heykeli
Tanrı Heykeli
Yunan tanrılarını memnun etmek zordur ve onlara sadakatinizi bir çok şekilde göstermeniz gerekir. Heykel onları ne kadar önemsediğinizi gösterir ve Tapınakta üretilen teveccühü arttırır.
Kahin
Kahin
Düşman casuslar Kahin sayesinde ortaya çıkarılır. Bu sayede seni kimlerin gözlediğini görebilir ve saldırılara karşı hazırlıklı olabilirsin.
Ticaret Ofisi
Ticaret Ofisi
Ticaret Ofisi sayesinde çiftçi köylerin ticaret oranı ve pazarın maksimum ticaret kapasitesi artar.