İttifaklar

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git


Grepolisde, her oyuncunun bir ittifağa katılma hakkı vardır. Bunu yaparak, diğer oyuncuların çabalarınıza yapacakları destek miktarını arttırabilirsiniz. Bir ittifaka dahil olmadığınızda, muhtemelen kolay hedef arayan oyuncular tarafından saldırılırsınız ve diplomatik konularda yada misilleme yapılacak hedef ittifaklar konusunda endişelenmek zorunda olmazsınız. İttifaklar destek olabilirler. Grepolisde büyümeniz ve başarılı olmanız için yardım edebilirler. Ayrıca oyunu daha eğlenceli, yeni bir düzeye, taşımış olursunuz.


İttifağa Katılma

Bir ittifağa katılmak için, ittifağa davet etme ayrıcalığına sahip bir ittifak üyesinden davet almanız gerekir. Davet aldığınızda rapor sekmesinde bir bildirim oluşur. Bu bildirim üzerinden yada ittifak sekmesine giderek daveti kabul edebilir (yeşil tik) yada reddedilebilir (kırmızı x). Katıldıktan kısa bir süre sonra birkaç davet alabilir yada oyun içi mesaj yoluyla başka bir ittifaktan davet isteyebilirsiniz. Eğer zaten bir ittifaka üye iseniz ve başka bir ittifaka katılmak istiyorsanız, davetleri görebilmeniz için önce ittifaktan ayrılmak zorundasınız.

İttifak Bulma

Tüm ittifakları sıralamalar sayfasının ittifaklar sekmesinden görebilirsiniz. Sol alt köşedeki ittifak ara butonunu kullanarak bulmak istediğiniz ittifağın ismini girebilir yada puan sıralamasına göre seçebilirsiniz. Girmek istediğiniz ittifağı seçtikten sonra ittifak sayfasının sağ üst köşesinde bulunan "Kurucuya mesaj" yada "Yönetime mesaj" butonlarını kullanarak ittifağa katılma isteğinizi kurucuya/kuruculara yada yönetime bildirebilirsiniz.

Not1: En yüksek puanlı ittifaklara başvurmak yerine etrafınızda birbirinize destek olabileceğiniz ittifaklara başvurmanızı tavsiye ederiz. En yüksek puanlı ittifaklar muhtemelen başvurunuzu reddedeceklerdir.

Not2: Oyuna ilk başladığınız andan itibaren bir ittifak kurabilirsiniz. Fakat deneyim kazanabileceğiniz ve oyunu daha iyi öğrenip yardım alabileceğiniz mevcut bir ittifağa girmenizi tavsiye ederiz.

Üyelik

Başlangıçta etrafınızdaki pek çok oyuncuya davet göndererek davetinizi kabul etmelerini umabilirsiniz. Yada belli bir amaç için bir ara gelmiş birkaç tanıdığınızdan oluşan bir ittifak kurabilirsiniz. Ayrıca ana forumda ittifak tanıtımı seçeneğini de kullanabilirsiniz. Ana forum sayfasından dünyanızı bularak "İttifak Tanıtımları" alt başlığında ittifağınızı tanıtabilirsiniz.

Not: Çok Üyeli İttifaklar (ÇÜİ) ile Elit ittifaklar arasında fark vardır.

Kuralları Belirleme

İttifakınızda bazı kuralların oluşturulması gerekebilir. Mesela, hangi puandaki oyuncular ittifakınıza katılabilir yada bütün üyelerinizin ittifaka davet hakkı olup olmadığı gibi...

Forum Oluşturma

Her ittifağın kendi içinde haberleşebileceği bir forum sayfası bulunmaktadır. Forum yetkilisi, "Forumu yönet" butonunu kullanarak herkesin yada belli oyuncuların görebileceği forum sayfaları oluşturabilir yada oluşturduğu sayfaların düzenlemelerini yapabilir.


İyi bir forumda ne olmalıdır?

Forumlarda bulunması gereken en temel içerikler :

Duyurular ( Lider yada yönetimdeki diğer oyuncular tüm ittifakın bilmesi gereken bütün önemli duyuruları buradan yaparlar.) Yardım ( Oyuncular buradan gelişimleri için yardım talep edebilirler.) Sorular/Yönergeler ( Bu başlık ittifaktaki yeni oyuncu sayısına göre açılabilir.) Kurul ( Bu bölüm genellikle gizlidir. Diğer yönetim üyeleriyle iletişim için kullanılır.)


Tercihe göre açılabilecek diğer başlıklar :

Ortak Saldırılar (Oyuncular bu başlık altında belirli bir hedefe ortak saldırı düzenlemek için iletişime geçebilirler.) Market ( İttifak içindeki oyuncular ihtiyaçları olan maddeleri ve karşılığında verebileceği maddeleri belirtebilir. Bu iyi bir taktik olabilir. Böylece ittifağınızda atıl durumda malzeme kalmamış olur.)

Not: Oyun kuralları gereği takas oranı 1e 1dir. Örneğin bir oyuncu 1000 adet odun almak istiyorsa diğer malzemelerinden toplamda 1000 adet göndermelidir.

Konu Dışı ( Muhabbet amaçlı açılabilir.)

Genel ( Üyelerin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz konuları bu başlık altında paylaşabilirsiniz. Duyurular başlığından farklı olarak burada paylaşılan bilgiler görece olarak daha önemsizdir.)

Profil/İlan Oluşturma

İttifağınız için bir resim, bir ilan seçtiğinize ve profil oluşturduğunuza emin olmalısınız. Bir profil genellikle aşağıdaki örnekteki gibi bilgilerden oluşur : İttifak ismi : Spartalılar Puanlar: 10000 Üye sayısı: 10 Profil: Spartalılar yüz yıllar boyunca batıda hüküm sürdü ve durdurulamazlar! İttifaka girmek ve diplomasi için xxxx ile iletişim kurabilirsiniz. Eğer düşmanımız olmak istiyorsanız, mesaj atın. Eğer Müttefikimiz olmak yada ateşkes (barış) anlaşması yapmak istiyorsanız, o zaman vazgeçin.

Yani kısaca, Profilinizde şunlar olmalıdır:

 • İlgi çekici bir giriş, İttifak teması yada adı,
 • Kiminle iletişime geçileceği,
 • Müttefikleriniz ve düşmanlarınız hakkında bir kaç şey ve Düşmanlarınız hakkında sert birkaç söz.

Hiyerarşi

Bir ittifağın nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir kesin bir sistem yoktur. Burada yazan bilgiler yalnızca bir tavsiye rehber niteliğindedir. Kendi ittifağınız için en iyi kombinasyonun ne olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

Pozisyonlar

Genellikle bir ittifak kurucu ve normal üyelerden oluşmamaktadır. Bunun yerine çeşitli görevlilere ve kurucu yardımcılarına ihtiyacınız olacaktır. Bunları kısaca sıralarsak:

 • Kurucular: Güvendiğiniz 1 yada 2 oyuncudur. Genellikle diğer oyuncuların ittifaka oyuncu bulmasına yardımcı olur. Bu oyuncular tam kurucu haklarına sahiptirler.
 • Yönetici(ler): Liderlik yeteneği olan, oyuncuların güvendiği kişi(ler)dir.
 • Yüksek Konsey yada Senato: Tavsiye olarak, güvendiğiniz fakat başka bir görevi olmayan oyunculardan oluşan bir gruptur. Bu oyuncuların iç forumda yetkileri vardır.
 • Kurmay(lar): Bu oyuncu(lar) ittifakın daha işlevsel olması için üyelere çeşitli görevler verir(ler) ve bunları takip eder(ler).
 • Diplomat(lar): Bu oyuncu(lar) diğer ittifaklarla bazen kurmaylarla bazen de liderlerle ve kurucularla olan diplomatik ilişkileri yönetirler.
 • Forum Yetkilileri: Forum yönetme yeneteği olan oyunculardan oluşur. Bu oyuncular forumun düzenli ve kolay okunabilir olmasını sağlarlar. Eğer ittifak kurallarınızda küfür vb. yasaklar varsa, bunların silinmesini sağlarlar.
 • 'Ekip Liderleri : İttifaka yardımcı küçük gruplardan sorumlu oyunculardır. Eğer ittifakınıza organizasyon yetenekleri konusunda tamamen güveniyorsanız kullanmalısınız.

Mevcut Haklar

Şimdi, hiyararşiye göre verebileceğiniz mevcut haklar:

Gründer.pngKurucu: Yöneticilerle aynı haklara sahiptirler. Ayrıca ittifakı yeniden adlandırabilirler ve dağıtabilirler. Ayrıca diğer kurucuları kovabilirler.
Leiter.pngYönetici: Diğer bütün haklara ek olarak, forumdaki konuları, iç duyuruları ve ittifak profilini değiştirebilir, oluşturabilir yada silebilirler. Üyeleri ve diğer yöneticileri kovabilirler fakat kurucuları kovamazlar.


Einladungen.pngDavetler: Başka oyuncu davet edebilme hakkıdır.
Diplomatie.pngDiplomasi: Bir oyuncunun başka ittifaklarla olan diplomatik ilişkileri ayarlamasını sağlar.
Rundmail.pngGenel Mesaj: Tek seferde bütün ittifak üyelerine mesaj atmaya olanak verir.
Moderator im Forum.pngForumda Moderatör: Forumdaki cevapları değiştirme, işleme ve silme hakkı verir. Ayrıca alt başlıkları taşıyabilir, kilitleyebilir yada silebilirler. Fakat Konu açamaz, değiştiremez ve silemezler.
Zugang zu dem internen Foren.pngDahili Forumlara Erişim: Gizli forumlara erişim hakkı verir.


Kesikli çizgi altındaki haklar birbirinden bağımsız olup kurucular her hakka, yöneticiler ise kendi özel hakları dışında diğer 5 hakka da sahiptirler.

Ayrıcalıklar (Haklar)

Oyunculara ayrıcalıklar (haklar) verdikten sonra ilk yapmanız gereken güvenirliğinden ve oyundaki aktifliklerinden emin olmaktır. Bu oyuncuları gözlemleyerek yapılabilir. Eğer yardım ettikleri ittifak üyesi varsa, özel olarak konuşup, güvenilirliklerini sorabilirsiniz. Birisini belli bir pozisyon için seçmekteki en önemli faktördür. Ayrıca, gerçek yeteneklerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Muhtelemen ihtiyacınız olacak ekip üyeleri:

 • Yöneticiler: iyi idareci, gücünü kötüye kullanmayan, lider olmayı önemsemeyen kişilerden oluşmalıdır. Çünkü çok yüksek bir noktada olurlar. İyi oyuncular iyi idareci olmayabilir. Bu yüzden, akıllıca ve özel olarak seçilmedirler. Çünkü yöneticiler çok güçlü olabilirler.
 • Kurmaylar: Emirleri takip eden, pek çok istek içerisinde iyi oyuncu potansiyeli olanı belirleyebilecek oyuncular olmalıdırlar. (Eğer üst düzey ittifaklardansanız.)
 • Diplomatlar: Mutlaka iyi muhakeme özellikleri ve insan ilişkileri olmalıdır.
 • Forum Yetkilileri: Bu kişilerin gerekli olmadığı halde mesaj yada başlıkları silmediğinden, söylenen bir şeyi yapıyormuş gibi görünmediğinden ve saire emin olun.
 • Yüksek Konsey: Bu oyuncuları güvendiğiniz ve belli konularda tavsiye alabileceğiniz insanlardan seçmelisiniz.

Ayrıcalıkları Atama

Bir hak vermeye karar verdiğinizde ittifak sayfasına gidin, üyeleri seçin ve sonra "Hakları Düzenle" butonuna tıklayın. Buradan işaretleyerek yada işaretlemeyerek hakları verebilirsiniz.

Diplomasi

En yaygın diplomatik ilişkiler:

Müttefik : her iki ittifağında birbirine saldırı ve savunmada yardım ettiği durumdur.

Ateşkes (Barış) Antlaşması : İki ittifak da birbirine saldırmayacağı konusunda kısa yada uzun süreliğine anlaşır. Burada müttefiklerdeki gibi karşılıklı destek yoktur.

Düşman : Savaş halinde olduğunuz ittifaklardır. Bu ittifakların savaştığınızı bilmeleri gerekli değildir. Fakat eninde sonunda anlayacaklardır.

Antlaşma sekmesinden müttefik ve düşman ittifakları işaretleyebilirsiniz.

Müttefikler yeşil ve düşmanlar kırmızı renkle işaretleneceklerdir.

 • Eğer bir müttefik ittifak üyesine saldırmak isterseniz, bir onay kutusu belirecektir.
 • Birlik olaylarında, Müttefiklerinize katılan ve ayrılanların yanı sıra fetihler ve kaybedilen şehir bildirimlerini de görebilirsiniz.
Müttefikler haritada böyle görünür.

Forum Yetkilisi

Forum yetkilisinin işi forumu düzenli, güçlü ve ittifak kurallarına uygun tutmaktır. Forumu karışıklıklardan kurtarmak için genellikle eski konuları siler yada arşive* gönderir. Ayrıca herhangi bir oyuncu ittifak kurallarını ihlal ederse, küfür ederse, asker sayılarını deşifre ederse veya spam atarsa bu mesajları silme yada degiştirme yetkisi vardır. Bir tane (yada büyük bir ittifaksanız muhtemelen iki tane) forum yetkilisine mutlaka ihtiyacınız vardır. Yalnız forum yetkilisini seçerken dikkatli olun, forum yetkilisinin forumu dağıtma ve ittifak için problem yaratma gücü vardır. Bu yüzden forum yetkilisinin olgun ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

 • Arşiv olarak açılmış olan gizli bir forum başlığına gönderir.


Ajanlık

Bazı oyuncular düşman ittifağa ajanlık yapmak için ittifağınıza katılmış olabilir. Hem casusluk hem de diğer üyelerin aklını çelme düşüncesiyle aranızda olabilirler. Genellikle bunun anlamı, genel forumda konuşulanları yada bazı istisna olaylarsa özel forumda konuşulanları dışarı sızdırmaktır. Bu sorun çoğunlukla kimin kimi çağırdığı umursanmayan çok sayıda üyesi olan ittifaklarda olur. Muhtemelen bu kişi bir kaç sefer başka ittifaklara sızmış fakat sorunlu olarak ayrılmamış biridir. Gizli forumun yanı sıra dışarıdan sohbet ederseniz, önemli bilgileri üyelerinizin gözünün önünden kaldırmış olursunuz.

Artniyetli Dağılma

En tartışmalı taktiklerden biridir. Bir casus kurucuyu, kurucu ayrıcakları vermesi için ikna eder ve yetkiyi aldığında ittifağı dağıtır. İttifağın kurucusu sinirlendiği ve kızgınlıkla ittifağı dağıtmaya karar verdiği için de ittifak dağılmış olabilir. Bu olay genellikle çok üyeli ve az deneyimli oyuncuların bulunduğu ittifaklarda olur. Bir oyuncu gelip daha çok deneyim ve ayrıcalık isteyen bir görev talep ettiğinde (veya asılsız nedenlerle ikna etmeye çalıştığında) oyuncuyu daha çok kontrol edip, yalnızca ittifakta olduğu için tamamen güvenmeden ayrıcalıkları vermemek basit bir çözümdür.


Birleşme

Grepoliste en sık rastlanan birleşme türü iki ittifağın birleşmesidir. Ya A ittifağı B ittifağına katıralarak birleşirler yada A ve B ittifakları birleşerek yeni bir C ittifağı kurarlar. (Not: yeni bir ittifak kurmak ittifak savaş puan sıralamasını sıfırlar.) İttifak birleşmesi genellikle büyük bir güç elde ederek sıralamada yükselmek yada ortak bir düşmanın hakkından gelmek için yapılmaktadır. Pek çok ittifak sayfasına birleşme olmayacağını yazmaktadır. Ancak bu çoğu zaman doğru değildir.

Not: A ittifakı B ittifakına katıldığında, A ittifağının Dünya Harikası yok olur.

Birleşme nasıl yapılır?

Eğer A ve B ittifağı birleşmekte anlaşırsa kimin kime katılacağına karar vermeleri gerekir.

Eğer A ittifağı B ittifağına katılacaksa, B ittifağının bir görevlisi mutlaka A ittifağının oyuncularını davet etmelidir. A ittifağının bütün oyuncuları ittifaktan ayrılarak B ittifağının davetini kabul etmelidirler.

Eğer A ve B ittifağı yeni bir C ittifağı kurarak birleşmeye karar verirse, ilk önce birisi mutlaka C ittifağını kurmalı ve sonra her iki ittifağında bütün üyelerini davet etmelidir.

SSS

S: Dahili foruma erişim hakkı bana duyuruları düzenleme yetkisini verir mi? C: Hayır. Kesinlikle vermez, yalnızca gizli forumdaki mesajları görebilmenizi sağlar, daha fazlasını değil.

S: Forum yetkilisi dahili forumdaki duyuruları değiştirebilir mi? C: Hayır, yalnızca genel forumdaki mesajları ve konuları değiştirebilir, gizli konularda yetkisi yoktur.

S: Forum yetkilisi otomatik olarak dahili foruma erişim hakkı kazanır mı? C: Hayır, forum yetkilisi haklarıyla birlikte yalnızca genel forumdaki mesajları ve konuları değiştirebilir.

Daha fazla bilgi için SSS bölümüne bakınız.