Temel Adımlar

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git

Grepolis 4 yönlü bir tarayıcı oyunu olarak tanımlanabilir. Oyuncuların kaynak toplaması, şehirlerini geliştirmesi, okyanusları keşfetmesi ve düşmanlarını yok etmesi gerekir. Bu temek fonksiyonlar birçok oyuncuya tanıdık gelebilir ancak Wiki'nin bu başlığında bu fonksiyonlar hakkında bilgi sahibi olmayan oyuncularımıza yardım etmeyi amaçlıyoruz. Daha önce bu tip bir oyun oynamamış olanlar da bu rehber sayesinde bilgi sahibi olacaklar ve Grepolis'teki ilk adımlarını atabilecekler. Yeni oyuncular aynı zamanda diğer rehberlere de göz atmayı ihmal etmemeliler.

Kaynaklar

"Cesur erkekler için, gerçek savaş ganimeti özgürlük ve şöhrettir." - Spartalı Lycurgus

Kaynaklar büyüyecek olan şehrinizin temel taşlarıdır. Bu şekilde küçük kasabanız adanın süper gücü haline gelebilir ve komşu köylere hükmedebilirsiniz. Grepolis'te 3 normal ve 3 özel kaynak türü vardır:

Normal Kaynak Kaynak Tanım
Odun Odun
Lumber 50x50.png
Oduncu
Oduncu ile toplanır.
Taş Taş
Stoner 50x50.png
Taş Ocağı
Taş Ocağı ile çıkarılır.
Silver Gümüş
İroner 50x50.png
Gümüş Madeni
Gümüş Madeni ile çıkarılır.
Özel Kaynak Kaynak Tanım
Favor Teveccüh
Temple 50x50.png
Tapınak
Tapınak ile elde edilir.
Population Nüfus
Farm 50x50.png
Çiftlik
Çiftlik ile beslenir.
Research Points Araştırma Puanları
Academy 50x50.png
Akademi
Akademi ile kazanılır.

Bütün binalar, birimler, büyüler ve araştırmalar bu kaynaklardan az veya çok kullanır. Oduncu, taş ocağı ve gümüş madenini en temel seviyede inşa ettiğiniz andan itibaren otomatik olarak kaynak elde etmeye başlarsınız. Kaynak elde etme oranınız ada tipi ile doğrudan ilişkilidir. Teveccüh şehrinizde tapacağınız tanrıyı seçmenizle üretilmeye başlar. Oduncu, Taş ocağı, Gümüş Madeni, ve Tapınak ne kadar büyük olursa o kadar hızlı kaynak elde edersiniz.

Kaynaklar otomatik olarak üretilir ve siz oyundan çıksanız dahi üretilmeye devam eder. Bu nedenle, kaynakların israf edilmemesi veya kaybedilmemesi için onlara yer açılması gerekir. Depo binanızın bütün kaynakları alabilecek kadar büyük olduğundan emin olun. Teveccüh ise Depo veya Tapınak seviyesine bakılmaksızın 500'de durur. Ekranınızın sağ üst köşesinden depo sınırınıza ne kadar yaklaştığınızı görebilirsiniz. D

Menüye Geri Dön

İlk Adımlar

"Bir ev kurmak için gereken malzemeler ne kadar evse, yönetilemeyen bir çete de o kadar ordudur" - Sokrates

Dünyanızda oynamaya başladığınız anda amacınız herkesle aynı olacak: Kaynaklar. Şehrinizde ilk anda hiç kaynak binası olmayacak. Bu binaları kurmak kaynak üretimine başlamak için iyi bir adım olacaktır. Oyunun şu aşamasında Teveccühe ihtiyacınız yok. Yeni bir oyuncunun en büyük amacı kaynak üretimini arttırmak olmalıdır. Tabii bu kaynakları alabilecek büyüklükte bir depoyu da unutmamak gerekir.

Yeni binalar inşa etmek ve mevcut olanları büyütmek nüfus ister. Çiftlik ve Depo dışındaki bütün binalar için nüfus gerekir, özgür nüfusunuz olduğundan emin olmalısınız. Özgür nüfusu çiftliği geliştirerek arttırabilirsiniz.

Bu noktada, şehriniz kaynaklarınızı ele geçirmek isteyenlerin ağzını sulandırmaya başlayacak. Depo binasının güzel özelliklerinden biri de her seviyesinde kaynaklarınızın her çeşidinden 100er tane koruyabilmesidir. Böylece kaynaklarınızın bir kısmı açgözlü komşularınızdan korunmuş olur. Şehriniz giderek çevrenizdekiler için daha ekici hale geleceğinden artık biraz birlik üretmek isteyebilirsiniz. En temel savaş birimi Gladyatörlerdir.

Birlik üretmek için önce Kışla kurmalısınız. Kışla oldukça çabuk kurulur ve fazla bina gereksinimi yoktur. Birim üretmeye başladığınızda daha fazla Çiftçi Köyleri ele geçirebilir ve onların kaynaklarını alabilirsiniz. Ne kadar Çiftçi Köy işgal ederseniz, şehrinizi ve ordunuzu o kadar hızlı geliştirirsiniz.

Artık korunduğunuza inandığınız ve saldırılardan korkmadığınız noktada, kendinize güçlü bir ittifak aramaya başlamalısınız. Kalabalık güç getirir ve ittifak üyesi olmak iyi bir oyuncu olmanıza yardım eder.

Menüye Geri Dön

Geç Başlayanlar

"Kendiniz hakkında doğruyu söyleyebileceğiniz iki insan vardır - öfkesini kaybetmiş bir düşman ve sizi iten seven bir dost. - Antisthenes

Eğer eski bir dünyaya girmek istiyorsanız oyun anlamında sizden çok ileride olan oyuncularla başa çıkmanız gerekecek demektir. Bu durumdaki bir oyuncu, şehrini korumak ve büyümek için kaynak üretmek arasında denge kurabilmelidir. Bir çok oyuncu 3000-4000 puanın altındaki şehirlere saldırır ve bu nedenle savunma birlikleri şarttır. Acemi korumasından ıktığınızda ne kadar savunma birliğiniz olursa o kadar iyi olacaktır. Savunmanızın bir kısmını da Şehir Duvarları oluşturmalıdır. Bu arada gereken kaynak üretimini arttırmak için özgür nüfusa sahip olmayı da ihmal etmemelisiniz.

Saldırılmamak için bir diğer iti strateji de çevrenizdeki bir ittifaka katılmaktır. Oyunun ileri aşamalarında ittifaklar hem kendinizi koruyup hem de kaynak üretebileceğinizden emin olmak isterler. Her ittifakın giriş şartı farklıdır, buna dikkat etmelisiniz.

Sonunda şehriniz yeterince büyüyecek ve yeni bir şehir kurabileceksiniz. Yeni bir şehir kurmadan önce savunmanızın iyi olduğundan emin olun. Yeni bir şehir kurduktan sonra ilk şehri boş ve savunmasız bırakmak çok sık yapılan bir hatadır. Şehirde kendini savunabilecek kadar savunma birliği bulundurmak iyi bir stratejidir. Şehrinizin korunduğundan emin olduktan sonra yeni bir şehir kurabilirsiniz. Bu aynı zamanda diğer şehriniz ihtiyaç duyarsa elinizde gerekli savunma birimlerinin bulunmasını da sağlayacaktır.

Menüye Geri Dön

Şehre Toplu Bakış

"İyi yaşamanın ve iyi ölmenin sanatı aynıdır." - Epicurus

Şehre toplu bakış şehrinizi ve kurduğunuz binaları görebileceğiniz yerdir. Buradan bir tıkla her binanın çeşitli fonksiyonlarına da ulaşabilirsiniz. Kışla binasına tıklayarak birlik üretebilir, Pazar binasına tıklayarak ticaret tekliflerini görebilirsiniz.

10000city.png

Menüye Geri Dön

Polise yeniden isim vermek

"Politika yapmak için fazla akıllı olan insanlar kendilerinden daha aptal olanların onları yönetmesi ile cezalandırılırlar." - Plato

Oyuna başladığınızda şehrinizin ismi "X adlı oyuncunun şehri" olarak görünür. Bu ne etkileyici ne de yaratıcı bir isim. Değiştirmek isterseniz şehir isminin yazılı olduğu yere çift tıklamanız yeterli. Şehir adınızı kurallara uygun olmak şartıyla istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Menüye Geri Dön

Bina Kurmak

"Hastalıklara karşı korunmak mümkündür ama ölüm karşımıza çıktı mı hepimiz surları olmayan birer şehir gibiyiz." - Epicurus

Senate Hammer.png

Yeni bir bina kurmak veya mevcut olanları geliştirmek Senato binasından veya şehre toplu bakışta sol aşağıda bulunan çekiç işaretine tıklayarak gerçekleştirilir. Eğer şehrinizde Yönetici aktifse şehirlerinizdeki binaları kurmak, geliştirmek veya yıkmak için Binalara Genel Bakış özelliğini kullanabilirsiniz.

Binalarınız geliştikçe gelişmesi için daha fazla kaynak gerekecek ve geliştirilmesi o kadar uzun sürecektir. Ayrıca bazı binaları kurmanız için önce gereken binaları geliştirmeniz gerekebilir. Gerekli bilgiyi Binalar Portalında bulabilirsiniz.

Menüye Geri Dön

Askeri Birimler Üretmek

"Cesur adamlar şehrin en güçlü kalesidir." - Alcaeus

Şehrinizi kurduğunuzda askeri birimler üretmek en önemli görevlerinizden biri olacak. Kışla kara birimlerini üreteceğiniz yerdir. Liman ise deniz birimlerini üreteceğiniz yerdir. Gladyatörler ve Taşıma Kayıkları dışında bütün birimlerin üretilmesi için teknoloji araştırılması gerekir.

Bazı teknolojilerin araştırılması için Kışla ve Liman belli bir seviyeye getirilmelidir. Süvari araştırması için Kışla 10. seviyeye getirilmelidir. Koloni Gemileri için ise Liman 10. seviyede olmalıdır.

Diğer bir istisna ise Mitolojik Birimler konusudur. Onları araştırmak için Tapınak gereken seviyeye getirilmeli ve tapılacak tanrı seçilmelidir. Mitolojik birimler normal birimlere göre daha güçlüdür ancak gereken kaynak çok daha fazla olduğu için çok sayıda sahip olmak zordur.

Menüye Geri Dön

Çiftlik Köyleri

"Vatandaşlarımızdan daha güçlü olmamız onlara zulmetmemiz anlamına gelmez." - Plato

Adanızdaki diğer şehirler dışında 8 tane de çiftlik köyü bulunur. Bu köyler bize haraç olarak kaynak ve asker verir. Kaynaklarını kullanabilmek için önce köyleri fethedip kontrolümüz altına almamız gerekir. Bunu yaptıktan sonra istediğimiz sıklığa göre kaynak toplayabiliriz. Kaynak toplama konusunda Çiftçi Köyleri başlığına bakabilirsiniz.

Menüye Geri Dön

Oyunun Amacı

"Başarı çaba ile doğru orantılıdır." - Sophocles

Grepolis'in ana amacı dünyanızdaki en büyük askeri güce sahip olmak ve düşmanlarınıza korku salmaktır. Dünyanızda iz bırakmak sizi Kahraman statüsüne sokar ve tanrıların teveccühünü kazanırsınız.

Menüye Geri Dön