Fetih

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git

Grepolis'te yeni şehir elde etmenin iki yolu vardır, Kolonileşme ve fetih. Bunlardan fetih en etkilisi olarak bilinir ancak daha karmaşıktır. Bunun iki yolu vardır, fetih ve Ayaklanma: Bazı dünyalarda fetih sistemi kullanılırken bazılarında ayaklanma kullanılır. Bu, dünyanızın ayarlarına göre değişir. Bu sayfada fetih sistemi hakkında bilgi bulacaksınız.

 • Diğer tüm şehir kurma tekniklerinde olduğu gibi Koloni gemisi yalnızca bir kere kullanılabilir. Yeni şehri kurduğunuzda Koloni gemisi yok olacaktır.

Fetih

Genel Bakış:

Fetih sistemi Ayaklanma'dan bir çok açıdan farklıdır. En önemlisi, şehri KG şehre yanaşır yanaşmaz almazsınız. Fetih oyunun başlarında tek sistemdi. Oyuncu 1 hızındaki bir dünyada koloni gemisiyle 24 saat süreyle şehri kuşatmalıdır.

Ön Koşullar

Fethetmeye gitmeden önce bazı şeyler gerekir. Bunlar;

Yukarıdaki koşullar sağlanmadan bir şehir fethetmeyi beklemeyin, temel ihtiyaçların dışında şehri fethedebilmek için daha fazla birim almanız gerekir.

*-Eğer bir şehirlik yeriniz varsa ve 3 koloni gemisi çıkardıysanız ilk 2 gemi başarısız olur ve sonuncusu kuşatmayı başlatır. - 2 yeriniz varsa sadece ilk gemi başarısız olur de diğer ikisi kuşatmaya başlar. Sıra çıkartılma değil şehre varma sırasına göredir.

Şehir Seçimi

Fethedeceğiniz şehri seçerken bir çok şeye dikkat etmelisiniz:

 • Şehir Puanı: Şehir puanı, şehrin ne kadar geliştiğini gösterir. 175 puanlık bir şehir de sadece temel şeyler varken 13,716 puanlık bir şehirde tüm binalar tam olarak geliştirilmiştir. Hedefinizi doğru seçmek önemlidir çünkü 2000 puandan az bir şehri fethetmek gelişiminizi sekteye uğratacaktır.
 • Karşınızdaki Oyuncunun Puanı: Yutamayacağınız lokmayı yemeyin. Eğer oyuncunun puanı sizden çok yüksekse muhtemeken saldırı birimlerinizi yok edecektir. Bu durumda hayalet şehirler savunmaları olmadığından iyi hedeflerdir.
 • Karşınızdaki Oyuncunun İttifakı: Eğer karşınızdaki oyuncunun ittifakı güçlüyse ve iyi organize oluyorsa, kendi ittakınızın da sizin arkanızda olacağından emin olmalısınız.
 • Yer: İkinci şehrinizin yerine çok dikkat edin. Aynı adada veya çiftçi köyü olmayan bir adada şehir almak gelişiminizi etkiler. Ayrıca şehirler arasında nasıl destek göndereceğinizi de düşünün. 48 saat süren bir yok, saldırı altında kaldığınızda size pek yardımcı olmaz.
 • İttifak İstekleri: Eğer ittifak üyesiyseniz başka bir oyuncunun o şehri isteyip istemediğine bakın. Aksi takdirde birimleriniz çarpışabilir ve istenmeyen kayıplar oluşabilir.

Hedefinizi seçerken zaman ayırın ve dikkatli olun. Çünkü başkası fethetmediği sürece şehri elden çıkaramazsınız.
Bazı Örnekler:

 • Yeni başladınız, 3000 puanlıksınız ve ittifakınız yok
  • Şehir 20000 puanlık, güçlü bir ittfakta bulunan bir oyuncuya ait.
  • Girmeyin. ok kötü oynasalar bile orduları sizinkileri püskürtür ve almak için çok uğraşırsınız. Sizin durumunuzda en iyisi A) En kısa sürede bir ittifaka katılmak - en iyi ittifklar her zaman en büyükleri değildir! - ve B) size yakın büyüklükte bir şehir fethetmek veya en güzeli bir Hayalet Şehir bulmaktır.
 • 3000 puanlık, çok iyi bir ittifaka sahip bir oyuncusunuz.
  • Şehir ktü bir ittfaka üye 30000 puanlık bir oyuncuya ait.
  • Girin! Sizden çok daha büyük olabilir ama yalnız. Bekleyin, çevrimdışı olduğu zamanı bulun ve saldırın. İttifak arkadaşlarınız sizin için temizlesin, koloni geminizi sokun ve ardından destek isteyin.


Tom'dan Not:

Yukarıdaki örnek gösteriyor ki olay sizin büyüklüğünüz değil. Önemli olan ittifakınız. Şu anda acemi olduğunuzu varsayıyorum... Eğer grepolisi bir süredir oynuyorsanız ve ne yaptığınızı biliyorsanız rakibinizin puanı hiç ama hiç önemli değil. Sadece iyi bir ittifaka katılın, gelişin ve dikkatli plan yapın. Rakibinizin oyunda olmadığı zamanları bilmek çok değerlidir. Başladıktan 6 ay sonra Pella'ya katıldım. Ancak küçük ama aktif bir ittifaka katıldım. Şimdi 4 şehirle sıralamada yükseliyorum. Önemli olan koordine olmak. Eğer morl aktifse zaten büyük oyuncular zarar görmeden saldıramazlar.

İlk şehriniz için, yeni bir oyuncu olarak sizi zora sokmayacak ama aynı zamanda fethettiğinize değecek bir şehir olmalı. Unutmayın, şehirden kurtulamazsınız. Eğer şehri alırsanız başkası fethedene kadar onunla uğraşmalısınız. Demek istediğim, bir ittfak tarafından rezerve edilmiş bir şehir alarak bir çok savaşın başlamasına sebep olmayın!

Şehiri Temizleme

Temizleme – şehir inaktif değilse veya bir arkadaşınız tarafından size savunmasız olarak verilmiyorsa gereklidir. Savunmayı, saldırı dalgaları göndeerek yok etmek gerekir ki saldırınız başarılı olsun.

 1. Ne kadar dirençle karşılaşacağınızı öğrenmek için casus yollayın
  1. Casusunuzu fazla gümüşle yollayabilir veya 1k gümüşle bir çok casus yollayabilirsiniz. Bu ona bir çok rapor gönderir (ki rahatsız olur) ve mağarasını da boşaltarak ileriki casuslamalarınızı kolaylaştırır.
 2. Şehirdeki bütün birlikleri yok edebilecek, uygun güçlerle saldırın
  1. Gerekirse ittfak arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

Koloni Gemisi Üretme

Bir şehri fethedebilmek için koloni gemisi üretmeniz gerekir.Bunun için süreye ihtiyaç vardır çünkü herbir kaynaktan 10 000 toplamanız gerekir, sonra inşaat için 12 saat bekleyeceksiniz. Bu nedenle, harekete geçmeden, geminizin tamam olduğundan emin olun.

Fetih Süreci

Şimdi heyecanlı kısma geldik, kurban temizlendi, Koloni Gemi'niz hazır ve asıl fetihi yapmak istiyorsunuz. Olaylar sırası şöyledir:

 1. Şehrin bütün birliklerden temizlenmiş olduğundan emin olmak için, birkaç saldırı yapın.
 2. Temizleme saldırılarından birkaç dakika sonra karaya çıkmak üzere K-Gemisi zaman ayarlamasını yapın, bu temizleme saldırılarından da önce K-Gemisi'ni göndermek bile gerekebilir.
 3. K-Gemisi karaya ulaşır ulaşmaz, savunma birliklerinin gelmesi için destek dalga zamanlamasını yapın.
 4. Elinizden alınmasına engel olabildiğiniz takdirde,K-Gemisi karaya vardıktan 24 saat sonra şehir sizin olur. (24 saat 1x dünyalar için geçerlidir, daha hızlı dünyalarda bu süre kısalır.)
Tom'dan Not:

BU sadece bir yol. Aslında herşey rakibinize bağlı. Eğer inaktifse ne zamanlama ne de destek önemli. Ama destek olmasa bile o sırada şehirde yağmalama yapan biriyle de çarpışabilirsiniz! Hepsini birlikte de yapabilirsiniz. Birkaç gün önce şehri casuslayın ve birlikleri görün. İttifak arkadaşlarınızla saldırın, temizleyin ve KG'yi gönderin. Bu şekilde, rakibinizin destek toplamaya zamanı kalmaz. Eğer küçük bir ittifaka üyeyse zaten sorun olmayacaktır. Ancak iyi bir ittifaktaki iyi bir oyuncuya saldırırken sürpriz çok önemlidir.

Zamanlamalı Saldırılar

Saldırılarınızı mümkün olduğunca biribiri ardına ve kararlı olarak yapın.

Örnek:

 • Son temizleme saldırısı varışı 00:00:01 (gece yarısını 1 saniye geçe)
 • Koloni gemisi varışı00:00:02
 • Destek dalgaları varışı 00:00:03

Bu ideal durumunuz olmalı. Hepsinin saniyelerini bilmeyebilirsiniz ancak sırasını bilmeniz gerekir! Zamanları not ederseniz işinize yarayacaktır. Endişelenmeyin ilk seferinde başaramayabilirsiniz! Hatta 100 kere fetih yapsanız da başaramayabilirsiniz. Bu sadece amaç.

Fetih Sırasında

K-Gemi'niz başarı ile karaya ulaştıktan sonra, saldırıya maruz kalabileceğiniz 24 saatlik bir süre olacaktır(24 saat 1x dünyalar için geçerlidir, daha hızlı dünyalarda bu süre kısalır). Şehrinize yapılan saldırı, bütün kara veya deniz birliklerinizi öldürürse, o zaman Koloni Gemi'niz yok edilir, fetih durur ve kalan birliklerinizin hepsi geri dönerler.

Fethettikten Sonra

Fetih tamamlanınca, yerleşebilmek için, yapılması gereken birçok şey vardır.

Araştırmalar

Fethettiğiniz şehir, sizin değersiz bulduğunuz bazı konularda araştırma yapmış olabilir. Bunu düzeltmek için, kültür puanı kullanmanız gerekebilir, bu nedenle, araştırmaları yeniden düzenlerken dikkatli olun.

Tanrı

Fethettiğiniz şehrin bir Tapınağı var ve Tanrıya tapıyorsa, bu Tanrı kalacaktır. Siz de, başka yerde kullandığınızdan, değişik bir tanrı kullanmalısınız ki mümkün olduğu kadar çok tanrı gücünüz bulunsun.

Komşular

Yeni adanızda ve yeni şehrinizde mümkün olduğunca çok komşu tanımaya çalışın ki ileride işinize yarasın.

Savunan Taraf İçin

Not: Eğer inşaat sırasına binanız, araştırmanız varsa koloni gemisi varır varmaz iptal edilirler. Ayrıca kuşatmayı kırana kadar şehrin kontrolünü de kaybedersiniz.

Saldırılan taraf olarak birkaç seçeneğiniz vardır.

Fetih saldırısını belirlemek

Bir fetih saldırısı geldiğini birkaç yöntemle anlayabilirsiniz:

 • Saldırı normalden daha uzaktan geliyorsa
 • Saldırıya tıkladığınızda normal bir gemi yerine koloni gemisi ikonu varsa
 • Bir saldırıyı takiben birkaç destek geliyorsa.
  • Örn. Düşmanınızdan bir çok saldırı geliyor ama savunma da geliyor. Destekten önceki son saldırı koloni gemisi içerecektir (tabii zamanlamayı karıştırmadıysa!).

Saldırıya Hazırlanma

Size saldırandan belirgin şekilde küçükseniz, diğer saldırıların hiçbirisiden korunmadan, sadece K-Gemisi'nden korunmalısınız. Bunu aşağıdaki yöntemlerden birisi ile yapabilirsiniz:

 • Bir arkadaşınızdan, K-Gemisi hemen gelmeden önce destek göndermesini, geldikten hemen sonrada saldırılar düzenlemesini isteyebilirsiniz.
 • Savunma birliklerinizi bir çiftlik köyü/175 puanlık şehire saldırıya gönderip, savunma birliklerinizin hemen K-Gemi'sinden önce dönmelerini sağlayabilirsiniz, fakat kendi savunma birlikleri olan bir şehre göndermeyin.
 • Saldırı birliklerinizi, K-Gemisi karaya ulaştıktan sonra geri dönecek şekilde gönderin, K-Gemisi'ne saldıracaklardır.
 • Buriota'larınız varsa, şehrinizde tutun, temizleme saldırılarını yok etmek için kullanırsınız. Onlar, K-Gemisi'ne ve nakliye kayıklarına zarar veremeyecekler, ancak savunma veya saldırı birliklerinizle birlikte gönderirseniz fetih yapana yardımcı olacaklardır.

Fetheden Kişi Sizinle Aynı Büyüklükteyse

Fetihçinin bütün birliklerini alabileceğinizden eminseniz, ve fatihin sadece tek şehri varsa, o zaman savunma birliklerinizi şehrinizde bırakabilir ve daha fazla SP(Savaş Puanı) kazanabilirsiniz.

Özet:

Sonuç olarak, rakibinizin çok fazla destek almasına izin vermek istemezsiniz. Bir birem duvarını yıkmaktansa koloni gemisini ve eskortlarını yıkmak daha kolaydır. Tüm saldırılar karşılayabilir veya temizleme saldırılarından kaçarak koloni gemisinin gelişinden birkaç saniye önce askerleri şehre geri sokarak onu hedefleyebilirsiniz. Ayrıca koloni gemisinin girmesine izin verip ateş gemileriyle saldırabilirsiniz _ örn. KG gelmeden 1-2 saniye önce ateş gemilerini yanaştırın. Eğer 1den fazla şehriniz varda hepsini kendiniz yapabilirsiniz. Eğer yoksa ittifakınızdan yardım isteyin.

Ek noktalar

Fetih karmaşık gelebilir! Ancak bir kez algıladınız mı, çok keyiflidir.
Sonu olarak ideal olan rakibin koloni gemisini şehre sokmamak. Hangi saldırının koloni olduğunu tespit edin, destek isteyin ve durdurmaya çalışın.
Eğer durduramayacağınızı düşünüyorsanız veya farklı birşey yapmak istiyorsanız, ittifak arkadaşlarınızın şehrinize saldırmasını isteyin. Saldırılar koloni gemisi gelmesen 1-2 saniye önce gelsin. Böylece rakibinizin destek miktarını sınırlamış olursunuz.