Casusluk

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git

Grepolis'te casusluk ile düşman şehirlerin asker sayısını ve bina seviyelerini öğrenebilirsiniz. Bu çoğunlukla bir şehrin fethetmeye değip değmeyeceğini görmek veya şehir savunmasına karşı şansınızı hesaplamak için kullanılır. Casusları diğer askerler gibi üretmeniz gerekmez, onlar daha çok sizin için çalışan serbest ajanlar gibidir.

Mağara

Casusluk için gereken bina mağaradır. Gümüşleriniz burada depolanır ve mağaranın seviyesi ne kadar yüksek olursa kapasite de o kadar artar (son seviyeye gelindiğinde sınır kalkar). Mağarada gümüş bulundurursanız düşman casuslarının başarılı olması önlenir.

Mağara penceresinden, mağaraya gümüş yatırımı yapabilirsiniz ve yatırılan gümüş tekrar depoya alınamaz Burada ayrıca tüm şehirlerinizden gelen son casus raporları da listelenir.

Casus Göndermek

Casus göndermek için, casusluk yapmak istediğiniz şehri seçin ve casusluk seçeneğine tıklayın. Çıkan pencerede mağaradaki gümüş sayısı görünür ve casusluk için ayırmak istediğiniz gümüş miktarını seçmeniz istenir(en az 1000 gümüş olmalıdır). Bu pencerede aynı zamanda casusun varış süresi de görülür.

Casusluğun başarılı olabilmesi için, casusunuza düşman şehrin mağarasında bulunandan daha çok gümüş vermiş olmalısınız. Casusunuza 1 gümüş bile fazla verdiyseniz casusluk başarılı olur. Bu nedenle casusları 1000-2000-5000 gibi yuvarlak rakamlarla göndermek akıllıca değildir.

Eğer casusluk başarılı olursa düşmanınızın asker sayısını ve bina seviyelerini gösteren bir rapor alırsınız. Düşmanınız casus yolladığınızı bilmez ve mağarasından gümüş eksilmez. Ama eğer başarısız olursanız hem size hem de düşmanınıza casusluğun başarısız olduğuna dair rapor gider ve düşmanınızın mağarasından da sizin casusunuza verdiğiniz kadar gümüş azalır. Bu nedenle başarılı olmak için bir casus daha göndermeniz gerekebilir.

Unutmayın, bir casusunuz hedefe giderken mağaranıza gümüş koyamazsınız.

Casusluğa Karşı Savunma

Şehrinizi casusluğa karşı korumak için mağaranızda mümkün olduğu kadar çok gümüş bulundurmalısınız. Casusluğun başarılı olması için düşman şehrin gümüşünün sizden çok olması gerekir, bu nedenle mağaranızı 10. seviyeye çıkarıp içini gümüşle doldurmak çok önemlidir. Oyunun orta ve ileri seviyelerinde oyuncuların mağaralarında milyonlarca gümüş olması normaldir.

Eğer bir düşman casusu şehrinizde başarısız olursa bir rapor alırsınız ve kimin sizinle ilgilendiğini öğrenirsiniz. Ancak eğer başarılı olurlarsa rapor almazsınız ve mağaranızdan gümüş eksilmez. Bu da düşmanınıza sürpriz saldırı yapma imkanı verir.

Kriptografi araştırarak, casusların başarılı olma yüzdesini %20 düşürebilirsiniz.

Özel binalardan Kahin inşa ederek, casusluk başarılı olsa bile rapor alabilir ve hazırlıklı olabilirsiniz. (Ancak düşmanınız da raporunda kahin binanızı görecek ve haberiniz olduğunu bilecektir.)

Casus Raporları

Raporlar doğrudan Raporlar klasörünüze gelir ancak isterseniz son raporları mağaradan da görebilirsiniz.

alt_text
Başarısız casus raporu

Eğer yeteri kadar gümüş kullanmazsanız, casusluk girişiminiz başarısız olur ve düşman oyuncu da sizin gibi bir raporla bilgilendirilir.

alt_text
Başarılı casus raporu

Başarılı olursanız, şehirdeki birlikleri, bina seviyelerini ve depodaki kaynakları görürsünüz. Raporun altında iki buton bulunur; Simülatör ve İlan. Simülatöre basarsanız, rapordaki birlik bilgilerine göre savaşı simüle eder ve savaşın sonucunu tahmin edebilirsiniz. Ancak rapor size düşman şehrin Koçbaşı veya Saf gibi araştırmaları yapıp yapmadığını, bir premium özellikleri olan Komutanın, Kaptanın veya Başrahibenin etkin olup olmadığını göstermez.

İlan butonu ile raporunuzu diğer oyuncuların görmesini sağlayabilirsiniz. Kendi birliklerinizin ve savunan birliklerin, ganimetlerin görülüp görülmeyeceğini seçebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken raporu kaydetmek, çıkan kodu kopyalamak ve oyun içi mesaja veya foruma yapıştırmak.

Araştırmalar ve Casusluk

Kriptografi