Ayaklanma

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git


Ayaklanma ile şehir almak, Fetih ile şehir almaya çok benzer. Değişen şey, ele geçirme sürecidir.

Bir dünya ya Fetih sistemini ya da Ayaklanma sistemini kullanır. Yanlış sistemi kullanmak başarısızlıkla sonuçlanır.


Gereksinimler


Kara Birlikleri

Fetih ile Ayaklanma sistemlerinin arasındaki farklardan biri de savunma birliklerini 2 kez yenme gereksinimidir. Bunu yapmak için çok büyük bir orduya ihtiyacınız yoktur ancak oyunun başında verilen 6 gladyatör de yeterli olmayacaktır.

Deniz Birlikleri

Koloni Gemisi pahalıdır ve hedef şehre gitmesi uzun sürer. Ayrıca göz diktiğiniz şehrin o anki sahibi de gelişinize hazırlık yapma şansı elde eder. Koloni gemisi ile en az 1 tane Ateş Gemisi göndermelisiniz. Eğer bir refakatçi göndermezseniz veya refakatçi gemi(ler) kaybedilirse koloni gemisi şehre yanaşmaz ve gönderildiği şehre geri döner. Birden fazla refakatçi her zaman daha iyidir.

Ayrıca koloni geminize eşlik etmeleri için birlikler de göndermelisiniz. Koloni gemisi ile birlikte gideceklerinden, onlara da taşıma kayıkları ayarlamalısınız.

Koloni Gemisi

Koloni Gemisi inşa etmeden önce akademide araştırmasını yapmalısınız. Bunun için Akademi en az 22. seviyede olmalı. Ayrıca 7500 odun, 7500 taş ve 9500 gümüşe ihtiyacınız olacak. Deponuz da seviye 16 olmalı (seramik araştırması yaptıysanız 13 yeterli).

Limanınız da 20. seviye olmalı. Tam da hazır olduğunuzu düşündüğünüzde bir de bakıyorsunuz ki Koloni Gemisi çiftlikte 170 kişilik boş yer istiyor. Eğer buna hazırlıklı değilseniz, çiftliği de birkaç seviye yükseltmeniz gerekebilir.

Tüm bunlardan sonra koloni gemisini üretmek için gereken her bir kaynaktan 10,000; gözünüze normalden daha az gelecektir.

Koloni geminizi ürettikten sonra hatırlamanız gereken birkaç şey olacak. Öncelikle, Koloni Gemisi oyundaki en yavaş birimlerden biridir. Hedefe ulaşması çok uzun sürebilir. Ayrıca yolculuk 48 saatten fazla sürüyorsa, gönderemezsiniz.


Ayaklanma Teknolojisi

Akademinizi 28. seviye yapmadan Ayaklanma araştırması yapamazsınız. Araştırmanın bedeli 12,000 odun, 12,000 taş ve 12,000 gümüştür. Bu kaynakları biriktirmek için depoyu 23, seviyeye çıkarmalısınız (seramik araştırması varsa 20 yeterli).


Kültür

İmparatorluğunuza bir şehir daha eklemeden önce, gerekli kültür seviyesine gelmelisiniz. Bunu Agoradaki kültür sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Herkes oyuna 2 kültür seviyesi ile başlar ve bu 2 şehir için yeterlidir. Kültür puanınızı yükseltmek için kültür sekmesindeki 4 seçenekten birini kullanmalısınız.

Ayaklanma

Ayaklanma sisteminin aktif olduğu dünyalarda bir şehri ele geçirmek iki aşamadan oluşur. İlk adım bir ayaklanma saldırısı göndermektir. Ardından koloni gemisi ile bir saldırı daha gönderilir.

Ayaklanma saldırısı, gerçekleştiği andan itibaren 12 saat boyunca şehirde ayaklanma çalışmaları başlatan özel bir saldırıdır. Bu 12 saatlik süre boyunca gönderilen kişiler ilgili şehirde dedikodular yayar, karmaşa çıkarır ve o şehrin vatandaşlarına yönetimin kötü olduğunu ve daha iyi bir yönetimi hak ettiklerini söylerler, onları buna ikna ederler, bu süreç 12 saattir. Süre her dünyada sabittir ve dünyanın hızından etkilenmez.

12 saatlik süre geçtikten sonra ayaklanma başlar. Ayaklanma da 12 saat sürer. Ayaklanma boyunca, ayaklanma saldırısını gönderen oyuncunun koloni gemisi bu şehre yanaşırsa, istenmeyen yönetim devrilir ve oyuncu şehri başarıyla ele geçirir.


Savunan Tarafın Rolü

Fetihin aksine, savunan taraf şehir tamamen elinden gidene kadar kontrolü elinde tutar. Duvarları tekrar inşa edebilir, birlik çıkarabilir veya daha önemlisi destek çağırabilir. Eğer savunan oyuncu iyi organize olmuş bir ittifakın üyesi ise, koloni geminiz şehre vardığında tahmin ettiğinizden çok daha fazla askerle karşılaşabilirsiniz.

Eğer savunan taraf sizseniz, bu 12 saatlik süreç içinde şehrinize elinizden geldiğince destek getirmelisiniz. Ayaklanma saldırısını fark ettiğiniz anda, detayları ittifak forumunda paylaşmalısınız. Onlara mümkün olduğu kadar çok bilgi verin;

  • Ayaklanma saldırısı mı yoksa Koloni Gemisi saldırısı mı olduğunu belirtin.
  • Şehir ve kullanıcı adınızı BBCode ile yazın ki yardım edecekleri yere bir tık ile ulaşsınlar.
  • Kimin saldırdığını söyleyin ki saldırının ve tehdidin büyüklüğünü hesaplayabilsinler.

SSS - Sıkça Sorulan Sorular

S.Ayaklanmayı benim yerime bir müttefikim başlatabilir mi?

C.Hayır, sadece ayaklanma saldırısını gönderen oyuncu şehri ele geçirebilir.

S.Bir kerede sadece bir tane mi ayaklanma başlatılabilir?

C.Bir şehirdeki eş zamanlı ayaklanma sayısının bilinen bir sınırı yoktur.

S.Ayaklanma saldırısı ve Koloni Gemisi saldırısı aynı şehirden mi gelmelidir?

C.Hayır, İki farklı şehir kullanılabilir, sadece iki şehir de aynı oyuncuya ait olmalıdır.

S.Birden fazla kişi şehri almaya çalışırsa ne olur?

C.Şehir ele geçirildiğinde, diğer tüm ayaklanmalar iptal olur ve yolda olan koloni gemilerine saldırı iptali seçeneği verilir.

S.Koloni Gemisi ile gönderdiğim birliklere ne olur?

C.Siz onları geri çağırana kadar şehirde destek birlik olarak kalırlar. Koloni Gemisi ise yok olur.

S.Neden herkes ayaklanma başlar başlamaz koloni gemisinin şehirde olması için çabalıyor?

C.Çünkü ne kadar gecikirse, savunan oyuncunun destek toplamak için o kadar çok zamanı olur.

S.Ayaklanma şehire ve oradaki askerlere ne kadar zarar verir?

C.Hiç. Ayaklanma, askeri darbelere göre çok daha barışçıldır.

S.Terk edilmiş bir şehri almak için ayaklanma saldırısı gerekir mi?

C.Hayır. Halkı olmayan bir lidere karşı ayaklandırmanız gerekmez.

S.Koloni gemisini gönderirken ayaklanma saldırısını gönderdiğimiz şehirden başka bir şehri kullanacağız diyelim. Bu şehirde de ayaklanma araştırması yapmak gerekir mi?

C.Hayır. Ayaklanma teknolojisi sadece ayaklanmayı kışkırtmak için gereklidir. Başlatmak için bir şehrinizde araştırmanız yeterlidir.

S.Koloni Gemisini göndereceğim zaman hangi saldırı biçimini seçmeliyim?

C.Normal saldırı. Eğer ayaklanma saldırısını seçerseniz, koloni gemisi şehre yanaşmaz. Eğer yarma saldırısı kullanırsanız, savunma gemileri varsa koloni geminizi büyük olasılıkla kaybedersiniz.