Kültür

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git

Kültür muhtemelen Grepolis’in en merkezi yönlerinden biridir. Kültür sayesinde Ayaklanma veya Fetih yoluyla ek şehirler elde edilebilir.

Kültür Seviyeleri

Eğer kültür puanını alırsanız kültür seviyeniz ilerler. Her kültür seviyesi yeni bir şehir almak için yardımcı olur ve ikinci şehirde kültür ile şehirler almaya başlanır. Eğer kültür seviyeniz dörde ulaştığında yani 4 şehir sahibi oluyorsunuz ya da kültür seviyeniz on olduğunda on şehriniz olur v.b. olabilir. Aşağıdaki tablodaki ilk birkaç şehrin gerekli olan kültür düzeyleri :

Kültür Seviyesi Gereken Kültür Puanı Kazanmanız gereken ek kültür puanı
1 0 0
2 0 0
3 3 3
4 9 6
5 18 9
6 30 12
7 45 15
8 63 18
9 84 21
10 108 24


Yüksek seviyeler için CP gereken kültür puanı, N kaçıncı şehir aşağıdaki formüle göre hesaplanır
KP = 3/2(N^2-3N+2)
N-1 seviyesindeyseniz N seviyesine geçmek için 3(N-2) kültür puanı daha kazanmanız gerekir.

Kültür Kazanma Yolları

Grepolis oyunu boyunca birkaç şekilde kültür kazanılır: Halk şenliği, Olimpiyatlar, Zafer geçidi ve Tiyatro oyunları. Bu etkinlikler Agorada gerçekleştirilir ve her biri 1 kültür puanı verir. Bu etkinliklerden herhangi birine ulaşmak için Agoraya tıklayın ve kültür sekmesine geçin.

Zafer Geçidi

Bu yöntem herhangi bir altın ya da masrafa mal olmaz ve kültür biriktirmenin ana yöntemidir. Zafer geçidi savunma ve saldırı birliklerinizden kazandığınuz birikmiş savaş puanlarını harcayarak yapılır.

Her 300 savaş puanı karşılığında bir zafer geçidi yapılmasına izin verilir. Bir oyuncuya saldırmak ya da savunma yaparken asker/gemi savunması yok etmek veya savunmada iken asker/gemi yok etmek savaş puanı olarak kaydedilir. Ayrıca tek bir şehirde aynı anda bir zafer alayına izin verilir ve tüm şehirlerinizde ayrı ayrı zafer alayı düzenleyebilirsiniz. Mesela beş şehriniz var ve 1500 savaş puanınız var. Siz de her zafer alayına karşılık 300 savaş puanı vererek aynı anda beş şehrinizde birer zafer alayı düzenleyebilirsiniz. Sonra hepsi bittiğinde size beş adet kültür puanı getirir.

Zafer Geçidi oynadığınız dünyanın hızına göre değişiklik gösterebilir. Hızı 1 olan bir dünya da Zafer Geidi 8 saatte tamamlanır. Dünya eğer 2 kat hızlı ise 2 kat hızlı gerçekleşir, yani 4 saatte tamamlanır.

Halk Şenlikleri

Halk şenlikleri hammadde birikimi yüksek olan oyuncuların zafer geçidi yanında kullandıkları yöntemdir. Bu yöntem de diğer 3 yöntem gibi bir kültür seviyesi verir.

Bir halk şenliği kurmak için akademi 30 olmalıdır. Bu akademinin en yüksek seviyesidir. 15.000 odun 18.000 taş 15.000 gümüş maliyeti ile halk şenliği gerçekleştirilir.

Bu yöntem ile kültür puanı yükseltme hızı 1 olan bir dünyada 24 saatte, 2 olan bir dünyada 12 saatte tamamlanır. Halk şenliği her şehirde aynı anda bir defa yapılır.

Olimpiyat Oyunları

Olimpiyat oyunları kültür puanı kazanma yöntemleri arasında altın kullanılarak kazanılan tek yöntemdir. Altından başka masrafı yoktur.

Her olimpiyat oyunlarındada 50 altın vermek gereklidir ve de halk şenliği ve tiyatro oyunlarında olduğu gibi yapacağınız şehirlerinizde akademi 30 olmalıdır. Bu yöntem kullanıldığında her seferinde bir kültür puanı verir. Olimpiyatlar hızı 1 olan dünyada 24 saatte, hızı 2 olan dünyada 12 saatte tamamlanır.

Tiyatro Oyunları

Bu, özel bir bina olan tiyatroyu kurarak kültür puanı kazanabileceğiniz özel bir yöntemdir. Bununla birlikte bu yöntemde altın ve hiçbir savaş puanı biriktirme gereksinimi yoktur.

Eğer özel bir bina olarak tiyatro inşa etmeye karar verdiyseniz, şimdi kültür puanı kazanmak için tiyatrolar düzenleyebilirsiniz. Ayrıca her tiyatro oyunu için 10.000 odun 12.000 taş 10.000 gümüş masraf ile Tiyatro Oyunları düzenleyebilirsiniz.

Her şehrinizde sadece bir Tiyatro Oyunu sergilemenize izin verilir. Her tiyatro oyunu 1 hızındaki dünyalarda 5 gün, 2 hızındaki dünyalarda iki buçuk günde tamamlanır.

Kültür Kullanımı

Kültür kullanımının iki yöntemi vardır: Araştırma sıfırlamak ve Kültür seviyesi artırmak.

Araştırma Sıfırlamak

Araştırmalar sıklıkla sıfırlanmak istenmektedir, bu yüzden iyice düşünüp öyle araştırma yapmak için bir kültür seviyesi karşılığında yaptığınız araştırmaları sıfırlayabilirsiniz.

Kültür Seviyesini Arttırmak

BSizin kültürel seviyenizin artırılması ile, Kolonileşme veya Fetih yollarını kullanarak yeni şehirler elde edebilirsiniz.