Harita

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git

Harita Grepolis'in oynandığı ana sayfadır. Bir oyuncu kendi şehrini ve çevresini görebilir. Oyuncu sayfayı kaydırarak veya koordinat sistemini kullanarak (X-Y) haritanın başka bölümlerini görebilir. Harita aynı zamanda büyüyen imparatorluğunuzu da yönetmenizi sağlar.

Harita Arayüzü

Main Screen Map.png

Sol kenar çubuğunda oyuncu mini haritayı, hangi danışmanların aktif olduğunu, çeşitli menüleri ve oyun saatini görür. Sağ kenar çubuğunda ise şehirde tapılan tanrı, şehirde bulunan birlikler(destek birlikleri dahil) görünür. Son olarak üst araç çubuğunda şehir adı, saldırı bildirimleri, şehirler arası geçişi sağlayan buton, hareket göstergeleri ve şehirdeki hammaddeler görülür.

Haritada yakınlaşmak ve uzaklaşmak mümkündür. Bunu yapmak için "Ctrl +" ve "Ctrl -" tuşlarına basın.


Sol Araç Çubuğu

Sol araç çubuğunda mini harita, hangi danışmanların aktif olduğu görülür ve birkaç oyun ayarına ulaşan linkler bulunur.

Mini Harita

Minimap.png
Weltkarte.JPG

Mini harita okyanusta bulunduğunuz yeri daha küçük bir şekilde gösterir. Şehirler renkli noktalar halinde görülür ve aranızdaki diplomatik ilişkiyi simgeleyen renkler alır. Okyanus numarası mini haritanın sol üst köşesinde bulunur ve fareniz ile mini haritanın üzerine geldiğinizde bir büyüteç imgesi çıkar. Tıklarsanız mini haritanın büyütülmüş halini ana ekranda görürsünüz.


Mini haritanın altında koordinat sistemini ve 4 butonu görürsünüz. Kutucuklara 000-999 arasında değerler girerek oyun dünyasındaki her koordinata ulaşabilirsiniz. Koordinatların hemen yanında 4 adet buton vardır. Aşağıda işlevleri anlatılmıştır.


Buton İsim Tanım
JumpTo.png Bu Koordinatlara Atla Harita X ve Y kutucuklarına yazılan koordinatlara gider.
SaveLocation.png Bu Yeri Kaydet Mevcut X,Y koordinatlarını kaydeder.
ColorAssignment.png Atanan Renkler Mini haritadaki renklerin anlamlarını listeler.
CurrentCity.png Geçerli Şehre Atla Haritayı seçilen şehre geri getirir.

Danışmanlar

Advisors.png

Mini haritanın hemen altında, oyuncu aktif danışmanları görebilir. Eğer portre gri ise danışman aktif değildir. Herhangi birine tıklamak Premium penceresini açar. Oyuncu bu pencerede hangi danışmanları aktive edeceğini veya 14 gün olan süreyi uzatıp uzatmayacağını seçebilir.

Menü Linkleri

Links.png
LinksAlliance.png

Bu iki resim menü linklerinin görünümü hakkında bilgi verir. Oyuncu ittifak üyesi değilse menü soldaki gibi, üyesiyse sağdaki gibi görünür. Bu linklerden oyuncu, şehir görünümüne, mesajlara, raporlara, ittifak forumuna, sıralama listesine, oyun ayarlarına, oyuncu profiline ve dış foruma erişebilir. Birçok oyuncu için bu menü oyunun kalbidir.

Oyun Saati

Game Clock.png

Saat sunucu saati olan GMT+2'ye ayarlıdır. Saat dilimi ayarlar menüsünden değiştirilebilir ancak çoğu oyuncu saati varsayılan olarak tutmayı tercih eder.


Üst Araç Çubuğu

Üst araç çubuğu oyuncuya simgeler üzerinden bir çok bilgi verir. Oyuncu seçili şehir, gelen saldırıları, yapılan ticaretleri ve depodaki hammaddeleri buradan görür.

Şehir Adı Bölümü

CityName.png

Şehir adı mini haritanın hemen üzerinde yazar. Bir çok oyuncu şehirlerine isim verirken bir tema seçer, kimileri de şehirlerinin hangi okyanuslarda olduğunu kolayca anlayabileceği şekilde adlandırır. İsmin yazılı olduğu parşömene çift tıklayarak şehir ismi değiştirilebilir. Tek tık şehir listesini açar ve istediğiniz şehre bir tık ile gitmenizi sağlar.

Saldırı Bildirimi

Simge Tanım
AttackNotice.png Bu saldırı simgesinin normal halidir.
Active Attack.png Şehirlerinizden birine bir saldırı yaklaştığında simge bu şekilde görünür ve arkasında turuncu bir ışıl yanar. Ayrıca kaç saldırı geldiği de burada görülür.
Attack Notification.png Saldırı altındayken sadece bildirim yanmaz, bu simge ekranınızın sağ alt köşesine düşerek size saldırıyı haber verir.

Şehirler Arası Geçiş

CitySelection.png

Bu simgeler dizisi şehirleriniz arasında geçiş yapmanızı ve şehirlerinize toplu şekilde bakmanızı sağlar. Bu basit bir geçiş yöntemidir ve burada şehirler alfabetik sırayla dizilir. İlk simge, tıpkı sol menüdeki link gibi şehre toplu bakışı açar. Tablet not defterinizi açar. Her şeyi gören gözün bulunduğu piramit simgesi ise çeşitli premium danışmanların özelliklerini kullanmanızı sağlar.

Harektler ve Emirler

Movements.png

Bu simge dizisi birlik hareketlerini, asker üretimini ve yapılan ticaretleri gösterir. Fare ile bu simgelerin üzerine gelerek alt menüleri açabilir ve asker üretiminin bitmesine, saldırının gelmesine, ticaretin tamamlanmasına ne kadar zaman kaldığını görebilirsiniz.

Hammadde ve Nüfus

Resources.png

Burada deponuzda her hammaddeden kaç tane olduğunu görürsünüz. Aynı zamanda ne kadar özgür nüfus kaldığı da burada görülür.


Sağ Araç Çubuğu

Sağ araç çubuğunda şehrinizin taptığı tanrı hakkında bilgi ve şehrinizde bulunan birlikler görülür.

Tanrısal Güçler ve Teveccüh

ActiveGod.png

Sağ üst köşede seçilen şehrin taptığı tanrının bir portresi yer alır. Portrenin çevresinde ise teveccüh-metre bulunur.Teveccüh ne kadar çoksa mavi çizgi de o kadar uzun olur.Teveccüh sayısı portrenin sağ tarafında yazar.

Şimşek simgesine tıklayarak şehrinize uygulayabileceğiniz tanrısal güçleri görebilirsiniz. Bütün güçleri görebilirsiniz ancak sadece teveccüh sayınız yeterse uygulayabilirsiniz.

Kara Birlikleri

LandTroops.png

Tanrı portresinin hemen altında birlik göstergesi yer alır. Bu panel altındaki oka tıklayarak genişletilebilir. Burada aynı zamanda şehirdeki destek birlikleri de görülür.

Deniz Birlikleri

NavalTroops.png

Tıpkı kara birlikleri gibi bu bölümde de deniz birlikleri görülür. Altındaki oka tıklayarak şehirde üretilebilecek bütün birlik türlerini görmek mümkündür. Sayılara destek birlikleri de eklenir.
Harita Detayları

Haritada bir çok detay bulunur ve bunların çoğu şehrinizin bulunduğu adaya özeldir.

Ada Detayları

Her adanın merkezinde adanın kaynak verimliliği gösterilir. Her şehirde normalden fazla ve normalden az üretilen kaynaklar vardır. İnşaat stratejinizi bu kaynakların durumuna göre adapte etmek büyümenizi hızlandıracaktır.

  • Örneğin adanız +gümüş ve -odun adası ise, şehrin tanrısı olarak Poseidon'u seçmek ve ticarette odun veren çiftçi köyleri kuşatmak oyunun ilk aşamaları için doğru seçim olacaktır.
Simge Daha Fazla Daha Az
More-wood-less-stone.png Odun Taş
More-wood-less-silver.png Odun Gümüş
More-stone-less-wood.png Taş Odun
More-stone-less-silver.png Taş Gümüş
More-silver-less-wood.png Gümüş Odun
More-silver-less-stone.png Gümüş Taş

Şehir Detayları

Sİmge Tanım
Own City Frame.png Bu şehirlerinizden biri.
Alliance City Frame.png Bu şehir ittifak üyelerinden birine ait.
Pact City Frame.png Bu şehir birlik üyelerinden birine ait.
Enemy City Frame.png Bu şehir düşman ittifak üyelerinden birine ait.
UnAllied City Frame.png Bu şehir bir ittifaka mensup değil veya ittifakının sizinle bir ilişkisi yok.
Ghost City Frame.png Bu kimseye ait olmayan terk edilmiş bir şehir. Tamamen kaybolana kadar her gün küçülecek.
  • Oyunculara veya ittifaklara yeni renkler atamak mümkündür. Şehre tıklayıp "Bilgi" seçeneğini seçin. Oyuncu isminin yanında bir renk kutucuğu göreceksiniz. Buradan yeni bir renk seçebilirsiniz.

Şehrinizdeki binalar gelişip değiştikçe şehrinizin haritadaki görünümü de değişir. Puanlarınız arttıkça şehriniz büyür ve diğerlerine göre daha güçlü görünür.

Şehir Gelişimi
Vil1.png Vil2.png Vil3.png Vil4.png Vil5.png
0-599 puan 600-2,399 puan 2,400-5,399 puan 5,400-9,999 puan 10,000+ puan

Şehir Seçenekleri

Başka bir oyuncu tarafından kontrol edilen bir şehre tıkladığınızda karşınıza 7 seçenek çıkar. Bunlar dostça ve düşmanca seçeneklerdir.

  • Not: Terk edilmiş şehirler yalnızca 5 seçenek verir.


Seçenek Tanım
IButton.png Şehrin sahibi ve ittifakı hakkında bilgi verir.
COButton.png Şehrin genel görünümünü açar.Eğer şehir başkasınınsa bunun yerini "Bilgi" butonu alır.
SupportButton.png Bu şehri saldırılara karşı savunmak için birlik ve/veya gemi göndermenizi sağlar.
AttackButton.png Saldırı penceresini açar ve şehre saldıracak birlikleri belirlemenizi sağlar.
TradeButton.png Pazar kurduğunuzda diğer şehirlerle ticaret yapabilirsiniz. Hayaletler için geçerli değildir
SpellButton.png Tapınak kurduğunuzda yeterli teveccühünüz varsa tanrısal gü uygulayabilirsiniz. Hayaletler için geçerli değildir
EspionageButton.png Mağara kurduğunuzda yeterli gümüşü sağladıktan sonra şehre casus gönderebilirsiniz.
GoTo.png Haritanın merkezini ilgili şehre alır.

Ada görünümü fare ile kolayca hareket ettirilebilir. Böylece komşu adaları görebilirsiniz. Bu yöntem çok uzak adalara gitmek istemediğiniz sürece çok kullanışlıdır.

Dünya Haritası

World Map - Quadrants.png

Dünya 100 okyanusa bölünmüştür ve 0-99 arasında numaralar verilmiştir. Okyanus numarası oyundaki X,Y koordinatlarına göre düzenlenmiştir. İlk rakam X koordinatının başı, ikinci rakam ise Y koordinatının başıdır. Örneğin 355,214 koordinatında olduğunuzu varsayarsak bulunduğunuz okyanus numaranız 32 olacaktır.

Okaynuslara ek olarak harita 4 yöne bölünebilir. Bunlar saat yönüne göre KD (Mavi), GD (Mor), GB(Yeşil) ve KB(Kırmızı)'dır. Oyuna başlarken seçtiğiniz yön etrafınızdaki ittifakların neler olacağını belirler.

Dünya aynı zamanda bölgelere de ayrılabilir: Merkez Okyanuslar, Yayılım Okyanusları ve Kenarlar. Birçok oyuncuya göre Merkez Okyanuslar haritanın tam ortasında oldukları için 44, 45, 54 ve 55 numaralı okyanuslardır. Yayılım Okyanusları ise bu okyanusları çevreleyenlerdir. Oyuncu sayısı arttıkça ve fetihler gerçekleştikçe şehirler haritanın Kenarlarına kadar yayılır.