Hakimiyet

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git
Domination.png

Hakimiyet, ittifakların dünya hakimiyeti için mücadele ettikleri bir oyun sonudur. Hakimiyet dünyalarını kazanmak için stratejik düşünmeli ve dünya sizin olana kadar rakiplerinizi egemenliğiniz altında ezmelisiniz.

Hedef

Dünyadaki şehirlerin çoğunu ele geçirmek ve tutmak.

Hakimiyet Çağı

Hakimiyet Çağı dünya hızına bağlı olarak belli bir süre sonra başlar. Hakimiyet öncesi süre ittifakınızla kaynaşacağınız kadar uzun ancak rehavete kapılamayacağınız kadar kısadır.

Dünya Hızı Hakimiyet başlangıç zamanı (başlangıçtan sonraki gün sayısı)
Yavaş Orta Hızlı
1 300 240 180
2 225 180 135
3 187,5 150 112,5
4 150 120 90

Hakimiyet Çağı başladığında bazı adalar geçerli ada olarak belirlenir. Bu konuda aşağıda ayrıntılı bilgi vereceğiz. Hakimiyet Çağı bir ittifak Hakimiyet sekmesindeki geçerli şehirlerin %40'ına egemen olana kadar sürer.

Hakimiyet Hedefi

Hakimiyet hedefi %40 olarak başlar. Bu oran zaman geçtikçe giderek azalır (süre yine dünya hızına bağlı olarak değişir). Hakimiyet hedefinin düşüşü en üstteki ittifakların mevcut ilerlemesine bağlı olarak erişilebilir olmasını sağlar. Düşüş başlayınca her 14 günde bir düşer.

Geçerli Adalar

Valid island.png

Hakimiyet Çağı başlayınca, sistem merkezden başlayarak bütün dünyayı tarar ve oyuncu varlığını tespit ederek geçerli adaları işaretler. Sistem önceden belirlenmiş oyuncu yüzdesini bulunca durur. Sadece bu adalardaki şehirler toplam hakimiyet yüzdesinde yer alır. Sadece büyük adalar (üzerinde çiftçi köyü bulunanlar) geçerli olarak işaretlenir.

Son Direniş

Bir ittifak hakimiyet yüzdesine ulaştığında Son Direniş'i başlatabilir. İttifakın Son Direniş'i başlatmak için 14 günü vardır, yoksa otomatik olarak başlar. Son Direniş modu etkinleştirildiğinde, ittifak hakimiyetini dünyanın hızına göre değişen sayıda gün boyunca elinde tutmak zorundadır. Başarılı olursa, dünyanın kazananı olur.

Dünya hızı Son direniş süresi
1 28 gün
2 21 gün
3 17,5 gün
4 14 gün


Unutmayın:

  • Son Direniş boyunca, tatil modunda olsa bile geçerli adalardaki bütün şehirler saldırılabilir konumdadır.
  • Eğer Hakimiyet Yüzdesi hedefin altına düşerse son direniş hemen sona erer. İttifak tekrar hakimiyeti sağladığında tekrar etkinleştirilebilir.

Dünya Sonu

Bir ittifak kazanan ilan edildiğinde dünya barış sürecine girer. 14 günlük barışın ardından dünya kapanır.