Temel Başlangıç Kılavuzu

Wiki Grepolis TR sitesinden
Gezintiye git

Bu temel kılavuz ilk adım olarak Grepolis'te zafer yolunda size yardımcı olacak. Birçok şehirde bu kılavuz yardımı ile oyunu ustası haline gelebilir, kuralları öğrenir, böylece oyununun ustası olabilirsin. Bu kılavuz uzun görünebilir, hepsini birden okumayı istemeyebilirsin. Bu kılavuzu ihtiyaç halinde iken okursan sana kılavuzluk edebilir.

Amaç

Yunan büyüktür, buradaki amacımız; Kahraman olmak! Sen güçlü bir dünyanın sert muhalefetine karşı şehrini savunurken ittifak ile çalışırken Dünya Harikaları kurmak zorundasın. Yeni müttefikler, yeni düşmanlar ve yeni insanlarla tanışabilirsin. Bulunduğun ada boyunca şehirlerini kurarak ve ya fethederek inşa edeceksin. En önemlisi eğlenceli olması.

Dünyalar

Her dünyayı farklı kılan birçok farklı değerler vardır. Eğer zaten bir dünyaya başladıysan ayarların ne olduğunu biliyorsun. Henüz bir dünyada başlamadıysan senin için hangi dünyanın uygun olduğunu öğrenmek için okumak isteyebilirsin.

Aşağıdaki tabloda tüm ayarların seçenekleri ve ne anlama geldiğini görebilirsiniz:

Ayarlar Ne Anlama Geliyor.
Dünya Hızı Dünya hızı, dünyanın ne kadar hızlı olduğunu gösterir. Hız 1 baz hızıdır, hız 2 iken 2 kat 3 iken hız 3 kat daha hızlıdır.

Dünya hızı binaların, birimlerin ve araştırmaların inşalarında etkilerini gösterir. Herkes farklı bir hız tercihine sahiptir. Çok hızlı da değil ve çok da yavaş değil, benim tercihim dünya hızı 2'dir.

Birim Hızı Bu birimleri bir köyden diğerine gönderirken zamana etki eder. Baz hızı 1 iken, hızı 2 olan bir dünyada birimler 2 kat daha hızlı gideceği anlamına gelir. Bu değer neredeyse her zaman 1 olduğunu unutmayın. Daha az aktif / daha az oynama olacaktır daha yavaş birim hızlarında.
Acemi Koruması Acemi koruması bir oyuncunun oyuna yeni başladığında bir süre saldırı almasını engelleyen süredir. Bu süre ortalama 5 gündür daha fazla ve ya daha az olabilir.

Sadece bir dünya başladığında yeni başlangıç koruması mevcuttur.

Moral Moral zayıf bir oyuncuya saldıran güçlü bir oyuncunun zayıf yönüdür. Bu sadece aktif ve inaktif olarak ayarlanabilir.
İttifak Kapasitesi Bir ittifak içindeki oyuncuların maximum sayısını belirler.
Fetih Grepolis'te bir şehri fethetmek için 2 sistem vardır. Her saldırıda bunlardan sadece birini kullanabilirsiniz.Ayaklanma, iki dönemden oluşur ve ikinci 12 saatlik döneminde köy alınabilir olduğu sistemdir. Diğer sisteme Fetih denir ve özel bir gemi bulundurmak gereklidir. Daha sonra bu konuda daha fazla bilgi alacağız merak etmeyin.

Bu ayarlara Innogames, yani Grepolis'i yapan şirket tarafından karar verilir. Farklı ayarlarda sık sık dünyalar çıkacağı için, bir gözünüz sürekli dışarıda olması lazım.

Türkiye sunucularında ne tür dünya ayarları bulunduğunu görmek için:Dünya Bilgisi

Arayüz

Bir efsane olma yolunda ilk adım arayüzü bilmektir. Arayüzü kullanarak, topraklar üzerine bakabilirsiniz ve saldırılarınızı kontrol edebilirsiniz en önemlisi de köyünüzü kontrol edebilirsiniz.

Siz de ilk olarak oturum açtığınız da bir pop-up göreceksiniz. Bu rehber size arayüzü nasıl kullanacağınızı öğretecek.

Overview2.png

Bu ana bakış ekranıdır. Burada dünyanın geri kalanını görebilirsiniz. Aynı zamanda güncel köyünüzdeki hammaddeleri görebilirsiniz, raporları görebilirsiniz, ve diğer önemli sayfalara anahtar bağlantılara erişebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda herşeyi açıklayacağız :

Ekran görüntüsündeki sayısı Nedir ? Ne İşe Yarar.
1 Şehir Adı Kaydırma Şehir adı kaydırma bölümüdür. Bu bulunduğunuz bölüm şehrinizin adının ne olduğunu gösterir. Siz çift tıklayınca şehirinizin adını değiştirebilir yada tek tıklayınca ( birden fazla şehriniz varsa ancak) şehir listesini görebilirsiniz. Aynı zamanda şehrinize hangi büyülerin (bölüm 7'de açıklanacağı üzere ) uygulandığını gösterir.
2 Bilgi Çubuğu Bu çubuk bulunduğunuz şehirde hemen hemen bilmeniz gereken herşeyi gösterir. Soldan başlayarak, ilk tuş kişisel notlarınız içindir. Onun yanında envanteriniz bulunur. Onun yanında ise premium özeliklerin kısa yollarını bulabilirsiniz. En sonda bulunan 3 tuş ise askerin eğitildiğini, gelen saldırı/giden saldırı ve herhangi bir ticaret olup olmadığını gösterir. Bunları kullanmanın zamanı gelecek aklınızda tutun.
3 Kaynaklar Burada bulunduğunuz şehirdeki kaynakları görürsünüz:Odun, Taş ve Gümüş (bir sonraki bölümde anlatılacak). Onları çevreleyen C şeklindeki çubuk size deponuzun maxsimum depolama (deponun depolama alanı 5. bölümde anlatılacak) alanına oranla elinizde ne kadar kaynak olduğunu gösteriyor. Bar kırmızı yazı ile dolduğunda artık depolama yapamayacağınızı gösterir. Şehriniz de daha ne kadar nufüsü besleyebileceğinizi gösterir (bir sonraki bölümde anlatılacağı gibi).
4 Tanrılar/Birimler Hızlı Menü Burada teveccühü ve hangi tanrıya ibadet edildiğini görebilirsiniz. Bunların da altında kara ve deniz birimleri sıralanır. "Yakında" yazan yerde ise pek yakında Kahramanlar olacak.
5 Mini harita Burada geniş harita bulunur. Çift tıklayarak aabilirsiniz. Altında x-y koordinatları bulunur. Herhangi bir koordinatı yazdığınızda oraya atlayabilirisiniz.
6 Premium Burada altın sayısı ve danışmanların aktif olup olmadığı görülür.
7 Menü Çubuğu Menü çubuğu Grepolis'teki bağlantıların çoğunu kapsar. En ok kullanacağınız menü budur.
8 Sağ Üst Butonlar Üst kısımda, Ayarlar, Sesi açma/kapatma, Wiki (şu an bulunduğunuz yer) ve Çıkış tuşları var.