Wiki Grepolis TR sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Battle of troy logo.png


"Truva Savaşı" etkinliği önceki etkinliğimiz olan "Trakya'nın Fethi"nin bir uyarlamasıdır. Truva kötü bir kralın elinde ve kurtarılmalı. Aşil, şehri fethederken ona katılmanı istiyor. Bu, paralı askerlerden oluşan bir orduya liderlik etmen ve kazanacağın ödüllerle Grepolis imparatorluğunu daha da güçlü hale getirebilmen için büyük bir fırsat.


Mücadele Haritası

Troy map.jpg

Truva'ya karşı yapılacak hücum bir harita olarak gösteriliyor ve tüm farlı savaş alanlarını görebiliyorsunuz. Her savaş alanı durumuna göre işaretleniyor:

Sembol Anlamı
Symbol attack.png Bu savaş alanına paralı askerlerle saldırılabilir.
Symbol cooldown.png Bu savaş alanına daha önce saldırıldı ve yeni düşmanların gelmesi için biraz beklemek gerekiyor.
Symbol locked.png Bu savaş alanına gelmek için yeterince ilerlemedin. Önceki savaş alanını en az bir kere yenmen gerekiyor.
Symbol lootable.png Bu savaş alanında hala toplanabilecek ödül var. Yağmanı bitirmeden bu alana saldıramazsın.

Zaman zaman iki yoldan birini seçmen gerekecek. Hedeflediğin ödülleri kendin seçeceksin! Ayrıca her savaş alanını temizlemek de isteyebilirsin!

Truvalı Düşmanlara Karşı Savaşmak

Saldırılabilecek bir alan seçtiysen saldırı penceresi açılır. Altta, alanda bulunan düşmanlar ve güçleri gösterilir. Pencerenin üst kısmından kendi paralı askerlerini seçebilirsin.

Troy attack.jpg

Unutma, her alanda kullanılabilecek birimlerin sınırı vardır. Komutan altında paralı askerlerin varsa kaç tanesini ve hangilerini göndereceğine taktiksel olarak karar verebilirsin. Her birimin kendine göre güçlü ve zayıf yanları vardır.

Bir örnek:

Vurkaççılar Savaş Atlarına %50 ek hasar verir.Eğer savaş alanında 50 Savaş Atı varsa ve senin de 70 Vurkaççın varsa 50 Vurkaççı seçmek iyi bir fikirdir. Hasar bonusu fazlalık Vurkaççılar için geçerli olmaz. Diyelim ki savaş alanında 80 paralı asker kullanabiliyorsun, o zaman kalan 30 kapasiteyi (çünkü 50 tanesini 50 Vurkaççı ile zaten doldurdun) kafana göre doldurabilirsin. Ancak, Savaş Atlarına karşı Vahşi Savaşçıları göndermesen iyi olur çünkü Savaş Atları Vahşi Savaşçılara karşı ekstra güçlüdür!

Gördüğün gibi biraz stratejik düşünce gerekiyor

Troy2014 Units Ferocious Warriors.png
Troy2014 Units Gastraphetes Archers.png
Troy2014 Units Myrmidons.png
Troy2014 Units Skirmishers.png
Troy2014 Units War Horses.png

Eğer zafer kazanırsan savaş alanında bulunan ödülü alırsın. Veya daha sonra almak için alanda bırakabilirsin. Eğer ödülü alırsan düşmanlar 4 saat içinde alanı tekrar dolduracak ancak güçleri her seferinde artacaktır. Bu şekilde her seferinde aynı ödülü alabilirsin ama mücadelen daha zor olur.

Eğer savaşı kaybedersen öldürdüğün düşmanlar geri gelmez. Yani kazanmak için her seferinde daha küçük bir orduya karşı savaşırsın.

Aşil

Bir savaş alanına saldırırken Aşil sana yardım ederek paralı askerlerinin moralini yükseltebilir ve savaş güçlerini %20 artırabilir. Bu kahramanca hareketinden sonra 12 saat dinlenmesi gerekir. Ama tabii hemen savaşa girmesi için onu altınla motive edebilirsin.

Troy2014 Achilles.png
Troy achilles.jpg

Paralı Askerler

Fetihe birkaç paralı askerle başlasan da ordun bu kadarla kalmak zorunda değil. Aşağıdaki aktivitelerle rastgele paralı asker kazanabilr ve daha güçlü bir ordu kurabilirsin:

  • Saldırı ve Savunma
  • Askere alma
  • Araştırma
  • Bina inşaatı
  • Büyü yapma
Troy mercenaries.jpg

Eğer bir paralı asker grubu bulursan 8-12 rastgele birim orduna katılır (Vurkaççılar, Vahşi Savaşçılar, Gastraphetes Okçuları, Savaş Atları, Mirmidonlar). Unutma, günde en fazla 10 grup bulabilirsin. Elbette etkinliğin sonuna kadar seninle kalacak 10 paralı askeri altınla alabilirsin. Bir birim türü için gereken altın miktarı her alındığında artacaktır. Fiyat her gece yarısı resetlenir

Eğer paralı askerlerin yaralanırsa onları ordudan atmana hiç gerek yok.Neden mi? Çünkü her 7 saatte bir bir şifacı gelerek tüm yaralı askerlerini iyileştirir. eğer ordunun hemen hazır olmasını istiyorsan altın ödeyerek şifacıyı hemen de çağırabilirsin.

Troy healer.png


İlk kez son aşamayı (aşama 34) temizlediğinde özel bir hediye alacaksın:


Culturepoint.jpg

Kahraman olmayan dünyalarda tüm oyuncular tam bir kültür seviyesi kazanacaklar.

Hector.jpg

Kahramanlı dünyalarda ise kültür seviyesine ek olarak yeni özel kahraman "Hektor" size katılacak.